Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünde öğretim üyesi olan Aziz Çelik, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un 'memur sayısının çok olduğu' söylemine Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verileriyle yanıt verdi.

Ekim 2023'te Gazete Oksijen'e konuşan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un  "Diyorlar ki, devlette 5.5 milyon kişi çalışıyor. Buna askerler dahil değil. Dolayısıyla 2 milyon kişiyle bu devlet rahatlıkla döner" açıklaması tekrar gündeme geldi.

Çelik, bunun üzerine dün Twitter'dan veri paylaşarak, Türkiye'nin OECD içinde en düşük kamu istihdamı oranına sahip ülkelerden birisi olduğunu hatırlattı.

Buna göre OECD ortalaması yüzde 18,6. Türkiye'de kamu istihdamı ise yüzde 13,4 seviyesinde.

AK Parti ‘yeni müjde’ye hazırlanıyor: Emeklilik yaşı yükseltiliyor AK Parti ‘yeni müjde’ye hazırlanıyor: Emeklilik yaşı yükseltiliyor

'Bu akıl ve bilim dışı bir öneridir'

Buna göre kamu istihdamı oranının Türkiye'den düşük olduğu sadece üç ülke var: Güney Kore, Hollanda ve Almanya. İlk sıraları ise Kuzey Avrupa refah devletleri Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya çekiyor.

Çelik, şunları yazdı: "Türkiye'de kamu istihdamının yüksek olduğu iddiası liberal bir safsatadır! Yok 'memur sayısı çok fazlaymış, yok memurlar zaten yatıyormuş.' Yok 'vergiler çarçur ediliyormuş!' İddianın bini bir para! Bilimden, veriden azade safsatalar art arda sırlanıyor! Rahmi Koç da bu safsatayı tekrarlamış! Rahmi Bey gibi devletin 2 milyon kişi ile döneceğini söylemek kamu istihdamının toplam istihdama oranının yüzde 6'ya düşmesi demektir. Bu akıl ve bilim dışı bir öneridir."

Editör: Haber Merkezi