Çağdaş Gazeteciler Derneği Cumhuriyet davası ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “Cumhuriyet davası hukuk garabeti, özgürlük katli, gazetecilik suikastıdır. Bu hukuksuzluğun ve saldırıların son bulması çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Cumhuriyet gazetesi eski çalışanlarının yeniden cezaevini girmesiyle sonuçlanan süreç, dünyanın gözleri önünde bir hukuk garabeti, bir özgürlük katli, bir gazetecilik suikastı olarak yaşanmaktadır.

Cumhuriyet gazetesi davasında, istinaf mahkemesinin cezaları onamasının ardından altı eski Cumhuriyet çalışanı, siyasi bir karar olarak görülmesi gereken bir sonuçla, yeniden cezaevine girdi.

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla açılmış bu dava soruşturmadan iddianameye, yargı sürecinden istinaf kararına kadar tüm ayaklarıyla hukuk dışına çıkmış durumdadır. Yargıtay süreci devam ederken verilmiş bu son kararla bir kez daha ortaya çıkmıştır ki bu dava hukukla değil iktidarın beklentileri ve yönlendirmeleriyle görülmektedir.

Önder Çelik, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz ve Emre İper’in yeniden cezaevine gönderilmesi, tüm gazetecilere gözdağı, basın özgürlüğüne yeni bir pranga, mesleğimize dönük açık bir operasyondur. Hukukun haklıyı değil güçlüyü koruduğunun, haklıya saldırıyı tercih ettiğinin göstergesidir bu karar. Bu karar aynı zamanda bu ülkede mesleğini hakkıyla yapan, halkın haber alma hakkını savunan, tehditlere ve baskılara boyun eğmeyen gazeteciler olduğunun da göstergesidir. Cumhuriyet davası, ne kadar basın özgürlüğüne dönük saldırılar için simgesel bir örnekse, ismi geçen meslektaşlarımız da gazetecinin sorumluluğu, etkisi ve etiği konusunda bir o kadar örnektir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak hukuksuzluğun ve güçlünün saldırılarının karşısında, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, bu hukuksuzluğun ve saldırıların son bulması çağrısında bulunuyoruz.