İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’nı CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazanırken; AKP iktidarı, bir haftadır Büyükçekmece’de başlattığı ‘seçim operasyonunu’ genişletiyor. Polisin, Büyükçekmece’nin ardınan Esenyurt’ta da bazı adreslere giderek sandık başkanları ve seçmenleri sorgulamaya başladığı öğrenildi.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Esenyurt Belediye Başkanı seçilen CHP’li Mehmet Murat Çalık, mazbatasını alarak görevine başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin sonuçları açıkladığı ilçede polisin bazı evlere giderek seçmen sayısını kontrol ettiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre Esenyurt’taki Yusuf Özvatan Ortaokulu’nda, sandık başkanı olarak görev yapan Mehmet Sadık Çağış, polislerin kendi evine de gelerek seçmen sayısını sorguladığını söyledi.

“POLİS EVİME GELDİ, TEDİRGİN OLDUM”

Çağış, “Polis evime geldi. Esenyurt’ta Yusuf Özvatan Ortaokulu’nda 20345 No’lu sandık başkanıydım. Kimliklerimizi sordular. ‘Amacınız ne?’ dedim. Kimliklerini ve bir yazı gösterdiler. Hanımı ve çocukları sordu. Kaynanam da bizimle kalıyor. Onu da sordular ‘bizde kalıyor’ dedim” diye konuştu.

Polislerin tavırlarından dolayı tedirgin olduğu belirten Çağış, “Evime geldikten sonra dışarıya çıkamadım. Ben engelliyim aynı zamanda bir ameliyat geçirdim. Tedirginlik yaşadım. Her gün seçim kuruluna gidiyordum ama o gün gidemedim” dedi.