Tahliye edildikten sonra Berlin’e dönen Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner, Türkiye’de cezaevinde kaldığı süre boyunca hiç kötü muamele görmediğini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’de yaklaşık 100 gün tutuklu kaldıktan sonra ilk duruşmasında tahliye edilen Alman insan hakları savunucusu ve bilişim uzmanı Peter Steudtner, Silivri Cezaevi’nde hiç kötü muamele görmediğini belirtti. RBB televizyon kanalına verdiği röportajda Türkiye’deki tutukluluk koşullarını anlatan Steudtner, cezaevinde kendisine “genellikle çok, çok saygılı” davranıldığını vurguladı
.
“Tutuklanmak veya 15 saatten uzun süren ilk duruşma gibi korkunç durumlar beni çok yıprattı” diyen Steudtner, ancak aynı zamanda büyük bir dayanışma ile karşılaştığını söyledi. Steudtner, cezaevindeki tutukluların yanı sıra Türkiye ve Almanya’dan çok sayıda insan hakları savunucusunun desteğini gördüğünü de sözlerine ekledi.

Yaklaşık iki hafta önce Almanya’nın başkenti Berlin’e dönen Steudtner normal hayatına dönme konusunda ise yavaş davrandığını dile getirdi. Cezaevinde kalmanın bazı izler bıraktığına işaret eden Steudtner, “Yaşadığım olaylar kuşkusuz aklımdan çıkmayacak. Yaraların izleri kalıyor ama bunları sürekli hissetmemek lazım” şeklinde konuştu.