AKP İstanbul Milletvekili Kuzu’dan "Arınç, yıllardır parti iзinde bulunmuş bir arkadaşımız, büyüğümüz. Hizmeti için bir şey diyemeyiz ama bu son alınganlığını doğru bulmam. Eski bakanlarla beraber, aynı yerde oturduk, mutlaka onun yeri de orasıdır. Öyle biliyorum. İl başkanları arasında, delegelerin yeri olarak belki gösterilmiş olabilir. Mutlaka konumu oradadır. Bir yanlış algılama var gibi geliyor bana" dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlık sistemine ilişkin, "Tam 40 yıldır bunu anlatıyorum Türkiye’de. Zaman zaman yaşanan olaylar beni doğruluyor. Sonra bir rahatlama var gibi duruyor ama sonra tekrar başlıyor. Bence bu işi uzatmadan çözmek lazım. Yani muhalefet de destek versin, şu işi bitirelim." dedi.Kuzu, AK Parti Merkez Karar ve Yцnetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi, parti genel merkezine gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.AK Parti kongrelerinin her zaman coşkulu olduğunu, dьn de aynı şeyin yaşandığını belirten Kuzu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve yeni Genel Başkan Binali Yıldırım’ın kongredeki mesajlarının gayet anlamlı olduğunu bildirdi. Kuzu, kongrede, AK Parti’nin kuruluş felsefesine yakışır konuşmalar yapıldığını ifade etti.Yıldırım’ın kongredeki, terörle mücadeledeki kararlılık ve başkanlık sistemi konularında verdiği mesajları önemsediğine dikkati зeken Kuzu, başkanlık sistemi konusunda bundan sonraki sьreзte biraz daha somut adımların atılabileceğinin altını зizdi. Kuzu, "Ama bu nasıl olur, ne zaman olur, onu зok bilemiyorum." dedi.      

‘BU BİR EDEP MESELESİ’

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının, kongrede ayakta dinlendiğine" yцnelik soru ьzerine Kuzu, "Cumhurbaşkanı’nın mesajı, tabii devlete saygıdan kaynaklandı. Yani Cumhurbaşkanımız Genel Kurul’a geldiği zaman muhalefet ayağa kalkmıyor, Ahmet Necdet Sezer geldiği zaman biz ayağa kalktık, AK Parti grubu olarak. Dolayısıyla bu bir edep meselesidir." yanıtını verdi. Mevcut MKYK’da yarı yarıya bir değişiklik olduğunu belirten Kuzu, "Olabilir, yani ayrılan arkadaşlarımız iзin ille de ‘şu sebep, bu sebep’ diye bir sebep aramaya gerek yok. Цnemli bir kurul, bence kan değişiminin olması lazım, gençlere yer açılması lazım." diye konuştu.Kuzu, MKYK’dan ayrılanların цnemli bir bцlьmьnьn bakan olduğuna değinerek, "MKYK’ya sezilenlerle, ayrılanlar arasında bir bakanlık değerlendirmesi yapmayı doğru bulmam. Bakan olanlar var, olmayanlar var, yarın netleşir." değerlendirmesinde bulundu.      

’40 YILDIR BUNLARI ANLATIYORUM’

"Bu kongreyle artık Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’ye tamamen damgasını vurdu diyebilir miyiz?" sorusuna ilişkin Kuzu, muhabbetin, sevginin bütün tabanda, çok yüksek oranda her zaman var olduğunu belirterek, şu yanıtı verdi: "Bu yeni olan bir şey değil. Yani o gцnьl bağlarını koparmak mümkün değil. Ondan illa ki bir siyasi tablo çıkarmayı doğru bulmam ama belli ki Türkiye’de iki başlılık cidden bir sorun. Bu yeni bir şey de değil. Alın dinleyin, rahmetli Demirel’i, rahmetli Türkeş’i, rahmetli Erbakan’ı… Hepsi aynı vurguyu yaptılar. Bunların hepsiyle ben çalıştım. özellikle Özal’la çok daha uzun süre çalıştım. Demirel de zaman zaman birtakım şeyler sormuştur, hep bunlara vurgu yapmıştır, o dönemde de. İki başlılığın sıkıntıları bunlar. Tam 40 yıldır bunu anlatıyorum Türkiye’de. Zaman zaman yaşanan olaylar beni doğruluyor. Sonra bir rahatlama var gibi duruyor ama sonra tekrar başlıyor. Bence bu işi uzatmadan çözmek lazım. Yani muhalefet de destek versin, şu işi bitirelim."

‘İSTERLERSE ZAKEN MKYK’NIN YETKİSİNDE’

Kuzu, basın mensuplarının, "Bugünkü MKYK’da, Genel Başkan’a il ve ilзe başkanlarını atama yetkisi verilip verilmeyeceği"ne ilişkin sorusuna, "İsterlerse zaten MKYK’nın yetkisinde. Verir de alır da. Netice itibarıyla bu konuda benim tek başına vereceğim bir karar değil. Bilemiyorum, bugün gündemde var mı yok mu böyle bir şey." dedi.

‘ARINÇ’IN  SON ALINGANLIĞI…’

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, olağanüstü kongreye ilişkin aзıklamaları ve "kongrede kendisine yer ayrılmadığı"nın hatırlatılması ьzerine ise Kuzu, "Arınз, yıllardır parti iзinde bulunmuş bir arkadaşımız, büyüğümüz. Hizmeti iзin bir şey diyemeyiz ama bu son alınganlığını doğru bulmam. Çünkü ben partinin kurucu üyesiyim. Eski bakanlarla beraber, aynı yerde oturduk, mutlaka onun yeri de orasıdır. Öyle biliyorum. İl başkanları arasında, delegelerin yeri olarak belki gцsterilmiş olabilir. Mutlaka konumu oradadır. Bir yanlış algılama var gibi geliyor bana." ifadesini kullandı.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, kongreye davet edilip edilmediği ile ilgili bir soru ьzerine kongreye davetli olduğunu, ancak bu kongrenin bir veda kongresi olması nedeniyle katılmadığını belirtmişti. Arınç, "Yakama takacağım karta baktığımda geçmiş dönem milletvekili olarak nitelendirildiğimi gördüm. Geçmiş dönem milletvekilliyim ama aynı zamanda geçmiş dönem Meclis Başkanı ve geçmiş dönem Başbakan Yardımcısıyım. Benim yerimi iyi tayin edememişler. Aklıma kötü şeyler de gelmiyor değil" demişti.