Cumhurbaşkanlığu Yüksek İstişare Kurulu üyesi, eski TBMM başkanı Bülent Arınç, son günlerde yaşanan tartışmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti. 

Kararını sosyal medya hesaplarından duyuran Arınç, üyelikten istifa etme kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuktan sonra aldığını açıkladı.

Arınç’ın açıklaması şöyle:

Mehmet Ali Şahin’den Bülent Arınç’a tepki

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare (YİK) üyesi Bülent Arınç, hukuk vurgusu yaparak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söylemiş, ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arınç’ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki sözlerini isim vermeden eleştirmişti.

Erdoğan, şunları söylemişti:

“Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Velev ki geçmişte birlikte çalışmış olsak bile, hiç kimsenin şahsi ifadeleri cumhurbaşkanı ile hükümetimiz ile partimiz ile ilişkili hale getirilemez.