HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kayyım darbesine karşı HDP İstanbul İl Örgütünde basın açıklaması yaptı. Açıklamasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrı yapan Buldan, “Ben bu çağrımızı özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bütün siyasi partilere yöneltmek istiyorum: Sessizliğinizi bozun. Söyleyecek sözünüz mutlaka vardır. Bu sözünüzle Türkiye’nin geleceğini, yarınlarını çocuklarımızın, evlatlarımızın geleceğini güzel günlere dönüştürebiliriz.” ifadelerini kullandı.
HDP’li belediyelere kayyum atanmasına sert tepki gösteren Buldan şunları söyledi:

19 Ağustos sabahı bir kez daha siyasi darbe ile gözlerimizi açtık. Aslında Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca sürekli darbelerle karşı karşıya kaldı ve bu darbelerden büyük sıkıntılar yaşadı. Darbeleri Türkiye halkları ve toplumu olarak kınadığımızı, darbelere karşı olduğumuzu her zaman ifade ettiğimiz süreçler yaşadık. En son 15 Temmuz’da askeri darbe girişimi ile Türkiye sarsılmıştı hatırlarsanız. Bu darbeye Türkiye halkları bir kez daha karşı çıkmıştı. Seçimle gelenin, sandıkla gelenin mutlaka seçimle gitmesi gerektiğine inancımızı her zaman ifade ettik. Ancak Türkiye son yıllarda AKP iktidarının sivil darbeleri ile de karşı karşıya geldi.

31 Mart öncesi biliyor ve hatırlıyorsunuz; yine belediyelerimize kayyımlar atanmıştı. Sonrasında Türkiye seçimlere gitti. Bu kayyımların atandığı yerlerde halk iktidara, AKP hükümetine bir cevap vermişti. “Sizin kayyım zihniyetinizi tanımıyoruz biz, kayyımları kabul etmiyoruz” demiş ve bu anlamda da sandıklara giderek kendi oylarına, iradelerine sahip çıkmışlardı. Kayyımların atandığı hemen hemen her yerde halkımız partisine sahip çıkmıştı. HDP belediye eş başkanlarına kendi iradelerini teslim ederek, oylarını vererek bu hukuksuzluğa, bu adaletsizliğe bu haksızlığa karşı çıkarak bir kez daha kayyımları istemediklerini ifade etmişti. Ancak 31 Mart tarihinde yapılan seçimlerden hemen sonra yine aslında bir darbe ile karşı karşıya kalmıştık. Bazı belediye başkanlarımıza mazbataları verilmedi. Bazı belediye başkanlarımız KHK’li oldukları iddiasıyla belediye başkanlığı görevine getirilmedi, onların yerlerine ikinci sırada yer alan adaylara görev verildi. Bu adaylar bizim belediye başkanlarımızın yerlerine oturdular.

“DÜPEDÜZ HIRSIZLIK”

En son örneğini 19 Ağustos’ta, 2 gün önce Diyarbakır’da, Mardin’de ve Van’da, bu 3 büyük kentte yaşadık. Halkın yüzde 60’ına yakınının oy verdiği kentlerde bir kez daha halkımızın iradesi teslim alınmış oldu ve halkımızın iradesi gasp edilmiş oldu. Bu düpedüz bir hırsızlıktır. AKP hükümetinin kendi çıkmazını; başta dış politika olmak üzere, hem ekonomik, sosyal hem de siyasi alanlarda yaşadığı sorunları örtbas etmek amacıyla bugün kayyım zihniyetini ve kayyımla gasp etme zihniyetini ortaya koyduğuna tanıklık ediyoruz.

Evet Batman’da, Diyarbakır’da, Van’da ve diğer kentlerde de belediye eşbaşkanlarımız 4,5 aydır kayyımların pisliklerini temizlemeye çalışıyorlardı. Çünkü her kayyımın arkasında onlarca binlerce bıraktıkları pislik vardı. Hırsızlık, talan, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma. Her türlü yüz kızartıcı işlere bulaşanlar bir kez daha AKP iktidarı tarafından halkımızın seçtiği belediye başkanlarının yerlerine gönderildi.

DEMOKRATİK TEPKİLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ

Bu insanlar trilyonlarca borç bırakmışlardı arkalarında. Her birinin trilyonlarca borç bıraktıkları yerlere geri dönmelerinin sebebi elbetteki boş kalan ceplerini doldurmaktır. Halkımıza bir kez daha ihanet etmek amacıyla geldiklerini çok iyi biliyoruz. Kayyım zihniyetini tanımıyoruz, kayyım zihniyetini kabul etmiyoruz ve bu kayyım zihniyetine karşı demokratik her türlü tepkimizi ortaya koymaya hazırız ve bunu yapacağız.

AKP ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞTUR

AKP iktidarının halklarımıza, Kürt halkına, Kürt halkının iradesine, onuruna bu kadar fütursuzca saldırmasına asla izin vermeyeceğiz. AKP iktidarı ömrünü doldurmuştur. Giderayak bu tür hırsızlıkları, yolsuzlukları yapmaya artık son vermelidir.

Her bir arkadaşımızın o belediyelere gelebilmesi için binlerce insanın canını feda ettiği binlerce insanın ekmeğinden, işinden olduğu bir süreci atlattık. İnsanlar belediye başkanlarımızı seçebilmek için canlarını, mallarını verdiler her şeylerini kaybettiler. “Yeter ki irademiz orada olsun ve bizi temsil etsin” dediler. Ancak AKP hükümeti ve ortağı MHP, bugün kayyımları destekleyen açıklamalar yapan MHP, özellikle bu iki parti, halkımızın iradesine, oylarına ve gösterdikleri iradeye bir kez daha ihanet etmişlerdir.

“İSTANBUL’UN İNTİKAMI”

Bizler Türkiye demokrasisi ve geleceği için özellikle 23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da güzel bir birliktelik sergiledik. İstanbul seçimlerinde Türkiye’nin geleceği için birlik ve beraberlik oluşturduk. Bu birlik ve beraberlik sonuca ulaştı. İstanbul’u kaybedenler intikam almak için bir kez daha kayyım zihniyetini ortaya koydular.

Biz 23 Haziran’da eğer İstanbul’u almayı başardıysak; Diyarbakır’ı, Van’ı ve Mardin’i de kayyımlardan almayı başarabiliriz. Ancak bunun için birlikte, omuz omuza yürümeye ihtiyaç var. Bugün Türkiye demokrasi sınavından geçecek. Özellikle Türkiye de muhalif olan partilerin, muhalif insanların, iktidara karşı olan herkesin, barış ve demokrasi yanlısı olan herkesin ortak hareket etmesine ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz.

“BUGÜN BİZE YAPILAN YARIN SİZE YAPILIR”

Bu demokrasi sınavından başarılı bir şekilde geçmezsek eğer Türkiye’nin geleceği bize bir şey vaat etmeyecek. Karanlık günler bizleri bekliyor olacak. Bugün çağrım özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP başta olmak üzere TBMM’de grubu olan partilere, Meclis dışında olan siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine, demokrasi savunucularına; herkese çağrımız budur, bu sınavı birlikte geçmek zorundayız. Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır. Bugün bu gidişatı durduramazsak yarın bu çemberin içine herkes girer.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

Ben bu çağrımızı özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bütün siyasi partilere yöneltmek istiyorum: Sessizliğinizi bozun. Söyleyecek sözünüz mutlaka vardır. Bu sözünüzle Türkiye’nin geleceğini, yarınlarını çocuklarımızın, evlatlarımızın geleceğini güzel günlere dönüştürebiliriz.

AKP’nin artık son demlerini yaşadığı bu süreçte hep birlikte bunlardan kurtulabiliriz. Gün bugündür. Bu çağrıyı sizlerin aracılığı ile vicdanı olan herkese yapıyorum. Bir kez daha tüm arkadaşlarıma bugünlerin geçeceğini, çok kısa zaman içinde biteceğinin sözünü veriyorum. Güzel günler mutlaka bizim olacak, kayyım zihniyetini hep birlikte püskürteceğiz.

Bugün bütün milletvekilli arkadaşlarım bölgedeler, Mardin’e, Van’a ve Diyarbakır’a görevli olarak gittiler. Birkaç arkadaşımız burada kaldı bu basın toplantısından sonra onlarda görevli oldukları yerlere gidecekler. Herkese başarılar diliyorum. Kazanacağımıza olan inancımı bir kez daha yenilemek istiyorum.

Mahir Ünal: Erdoğan düşmanlığının oluşturduğu hatta Gül ve Davutoğlu da katıldı