İdeaPolitik Enstitü, genel yaşam memnuniyeti ve partilerin oy oranları araştırmasını yayınladı.

23-26 Haziran tarihlerinde 26 ilde bin 824 kişiyle yapılan çalışmaya göre şu an Türkiye'nin en büyük partisi 'kararsızlar' olarak dikkat çekti.

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği'nde yeni dönemin ilk buluşması: Türkiye'de balıkçılık İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği'nde yeni dönemin ilk buluşması: Türkiye'de balıkçılık

Araştırmaya göre bu pazar seçim olsa kararsızlar yüzde 25,5, boş oy kullanırım diyenler yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5,6, oy kullanmayacağım diyenler ise yüzde 0,5 oldu.

Buna karşılık CHP yüzde 21,6 ile birinci parti konumunu korurken, AK Parti yüzde 21'lik oranla hemen arkasından geliyor.

Anket Secim

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını söyleyenlerin oyu aritmetik dağıtıldığında ise CHP yüzde 35,2'lik oy oranına, AK Parti ise yüzde 34,3'e ulaşıyor.

Üçüncü sırada yüzde 12,4 ile DEM Parti, dördüncü sırada yüzde 5,6 ile MHP, beşinci sırada yüzde 4,2 ile Yeniden Refah Partisi var. İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3,2'lik oy oranıyla onları takip ediyor.

Anket Secim-1

Seçmen en çok ekonomiden şikayetçi

Genel yaşam memnuniyeti anketinde ise katılımcıların Türkiye'de en çok ekonomik zorluklardan şikayetçi olduğu görüldü.

Katılımcıların yüzde 66,7'si Türkiye'nin en büyük problemi olarak ekonomiyi gösterdi.

"Geçinebiliyor musunuz?" sorusuna ankete katılanların sadece yüzde 30,9'u 'evet' cevabını verirken hayatından memnun olduğunu söyleyenlerin toplam oranı yüzde 30'da kaldı.

Katılımcıların takribi yüzde 75'i ise çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olduğunu düşünmediklerini belirtti.

Editör notu: Raporda anketi kimin finanse ettiği, örneklem boyutu ve anketin yapılış yöntemi belirtilmemiş.

Editör: Haber Merkezi