İngiliz havayolu şirketi British Airways ile Fransız Air France’a bağlı havayolu şirketi Joon, İran’a uçuşları gelecek ay itibarıyla durduruyor.

Hürriyet’in haberine göre, şirketler “İran’a seferlerin ticari açıdan sürdürülebilir olmamasını” gerekçe gösterdi. British Airways’in Londra’dan İran’a yapılacak son seferi, 22 Eylül’de, Joon’un ise 18 Eylül’de gerçekleştirilecek. British Airways’den yapılan açıklamada, İran’a seyahat etmeyi düşünen yolculardan özür dilendi ve müşterilere paralarının iade edileceği söylendi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekilme kararının ardından Tahran’a yönelik yaptırımların bir bölümü bu ay devreye girmişti. Trump’ın kararı sonrası Fransız enerji devi Total ve Alman sigorta şirketi Allianz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Batılı şirket peş peşe İran’da yürüttüğü projeleri geri çektiklerini duyurdu. İran riyalinin dolar karşısındaki değer kaybı sonucu İran halkı için havayoluyla seyahat giderek daha pahalı hale geliyor. ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi de, başlıca etkenlerden biri olarak görülüyor. Hollandalı havayolu şirketi KLM, geçen ay Eylül ayından itibaren Tahran’a seferlerini askıya alacaklarını açıklamıştı.