Türkiye’nin kabul edilmediği Avrupa Birliği’ne alternatif olarak yöneldiği BRICS’e üye olma tartışmaları sürerken otomotiv alanında yapılan yatırım anlaşmaları dikkat çekti. Çinli BYD 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’ye geleceği haberinden sonra AK Partili kaynaklar TOGG’un Çinli dev şirketle üretim için görüşme yaptığını duyurdu.

Liderliğini Rusya ve Çin’in yaptığı BRICS’e Türkiye’nin olası katılımı uluslararası siyaset ve medya çevrelerinde gündemden düşmeyen bir konulardan. Türkiye’den bu konuda verilen mesajlar, katılım konusunda arayış ve müzakerelerin sürdüğünü, açıklanacak kesin bir karar olmadığını gösteriyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan son açıklamasında BRICS’i alternatif değil tamamlayıcı bir platform olarak nitelendirmiş; Fidan, bu açıklamasında Türkiye’nin örgütle yakınlaşmasında Avrupa Birliği’nin olumsuz politikalarına atıf yapması da dikkat çekmişti.

AK Parti 'emekli maaşına zam' için tarih verdi AK Parti 'emekli maaşına zam' için tarih verdi

Fidan'ın son 2 ayda önce Çin sonra Rusya’da yaptığı temaslar ve iki ülkede yaptığı açıklamalar, Türkiye’nin BRICS’e ilgisinin giderek arttığını göstermesi açısından önemli oldu.

1 milyar dolarlık anlaşma

Üst düzey yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırım ise Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak.

TOGG ile anlaşma

Bir diğer anlaşmanın TOGG ile yapılacağı belirtildi. Reuters'e konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya, Çinli Guangzhou Automobile Group'un (GAC) birlikte elektrikli otomotiv üretimi yapılması konusunda TOGG ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda temmuz ayında TOGG'a ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

Çin merkezli bir otomotiv şirketi Guangzhou Automobile Group, 1955 yılında kuruldu ve ağırlıklı olarak otomobil ve otobüs üretimi gerçekleştiriyor. GAC Group, Trumpchi, Aion, Hycan gibi kendi markası altında ve GAC-Toyota, GAC-Honda, GAC-FCA (Jeep) ve GAC-Mitsubishi gibi yabancı markalı ortak girişimler altında araçlar üretiyor ve satıyor. Ayrıca, Aion ve Hycan gibi özel EV markaları da dahil olmak üzere elektrikli araçlar da üretiyor. GAC Group, 2021 yılı itibarı ile 2 milyon 144 bin satış ile Çin'in beşinci büyük otomobil üreticisi.

Editör: Haber Merkezi