Vaka artışının yoğun olarak yaşandığı Ankara’da Tabip Odası yöneticilerinden Vedat Bulut ve Ali Karakoç Ankara’daki hastanelerin 7’sinin tamamen dolduğunu ve süreç böyle devam ederse sağlık kuruluşlarının hizmet veremez hale geleceğini söyledi.

Evrensel’den Doğa Başak Öztürk ve Deniz Sönmez’in haberine göre, Ankara Tabip Odası Genel Başkanı Vedat Bulut, şehirdeki 7 hastanenin yoğun bakım servislerinin tamamen dolduğu belirterek “Tekrar pike doğru gidiyoruz ama testler yeterli değil. Türkiye’de pozitif vakaların yüzde 25’i belirti göstermiyor. Vakaların yüzde 85’i evde izole ediliyor deniliyor’’ şeklinde konuştu.

Ankara’da 15 bin 100 hasta olduğunu ve 8 bin 500’ünün evde takip edildiğini söyleyen Bulut, Türkiye’de açıklanan güncel verilerin üç ile çarpılması gerektiğini belirtti ve ‘’Aile hekimleri bunları telefonla kontrol ediyor. Aile hekimlerinin iş yükü bakımından bu kontrol mümkün değil. Böyle devam ederse yoğun bakımda yatak yeterli olmadığı için çok sayıda kişi hayatını kaybedecek” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKECEK’

Ankara’daki vaka sayılarının artışıyla ilgili olarak Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karakoç Şehir Hastanesi’ne bir günde 1600 kişinin başvurduğunu, Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise yatan hasta sayısının 460 olduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Bu sayılar katlanarak artıyor. Sağlık Bakanlığı mayıs ayına doğru uzun bir süreyi kapsayacak şekilde gerekli önlemleri kaldırdı. Haziran’da ise işler sürü bağışıklığına bırakıldı, kaç kişi hayatta kalacak diye beklendi. Böyle giderse Ankara’da sağlık kuruluşları hizmet veremez hale gelecek, sağlık sistemi çökecek. İlk günden itibaren yaygın test yapılması için ısrarcı oluyoruz. Ankara’da sadece bizim tespit ettiğimiz 500 sağlık emekçisi enfekte oldu. Sağlık emekçileri artık tükendi.”

‘SEMPTOM GÖSTERMEDİĞİMİZ İÇİN TEST YAPTIRAMIYORUZ’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Yöneticisi ve Acil Sağlık Teknisyeni Canberk Akkuş, 112 Acil çalışanlarının pozitif vakalarla çalıştıkları halde semptom göstermedikleri için test yaptıramadıklarını belirtti.

Eleman yetersizliği nedeniyle sağlıkçıların pozitif çıkana kadar çalıştırıldığını söyleyen Ankara Şehir Hastanesinde görev yapan bir hemşire ise “Karantinaya alınmıyoruz. Temizlik elemanı Covid-19 servisinden çıkıp benim bulunduğum serviste çalışabiliyor” diyerek 15 günde bir hastane yönetimince temizlik elemanlarının yerlerinin çeşitli bahanelerle değiştirildiğini anlattı.

Kaç çalışanın pozitif olduğu veya hangi önlemlerin alındığı konusunda kendilerine bilgi de verilmediğini ifade eden hemşire “Sağlıkçılar ve yakınlarının sağlığı tehlikeye atılıyor. Biz sağlık çalışanları olarak neredeyse yalan söyleyerek test yaptırmaya çalışırken bir yandan da 8 kere test yaptıran milletvekili var” ifadelerini kullandı.