Polisler Bolivya’da Morales karşıtı gösterileri desteklerken ordu olaylara müdahale etmeme kararı aldı. Devlet Başkanı Evo Morales,  yaşananların darbe olduğunu söyleyerek destekçilerini yaşananlara karşı durmaya çağırdı. Evo Morales bugün yaptığı açıklamada ise seçim kurulunun ve genel seçimlerin yenileneceğini söyledi.

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin oy sayımına yönelik haftalardır düzenlenen gösteriler kapsamında üç şehirde polisin protestocuların safına geçtiği görüldü.

Cuma günü başkent La Paz’da düzenlenen protesto eylemlerinde polis de göstericilerle beraber yürüdü. Bu da güvenlik güçlerinin Devlet Başkanı Evo Morales’e verdikleri desteği çekmesi şeklinde yorumlandı.

Devlet Başkanı Evo Morales, yaşananları ‘bir darbe’ olarak nitelendirirken destekçilerini yaşananlara karşı durmaya çağırdı.

Bugüne kadar yanlış bir şey yapmadığını ve istifa etmeyeceğini söyleyen Morales, “Demokrasiyi savunduklarını söylüyorlar ama bir diktatörlükteymişçesine davranıyorlar” dedi.

Ülkenin dışişleri bakanlığı da yaptığı açıklamada, sivil radikal gruplar tarafından ‘bir darbenin’ yapıldığını, polisin ‘toplumun ve devlet kurumlarının güvenliği işlevlerini içeren anayasal görevini terk ettiğini’ ifade etti.