Cumartesi, Haziran 15, 2024

BM’den İsveç’teki Kuran yakma eylemine kınama

BM İnsan Hakları Konseyi, İsveç’teki Kuran yakma eylemi gündemiyle toplandı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk Stockholm’deki eylemi sert sözlerle kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İsveç’te Kuran yakılması gündemiyle Cenevre’de toplandı. Pakistan’ın çağrısıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk yaptı. Kuran yakılmasını kınayan Türk, nefret söyleminin her yerde yükselişte olduğunu belirtti.

Türk, son günlerde meydana gelen Kuran yakma olaylarının “aşağılamayı ifade etmek ve öfkeyi alevlendirmek, insanların arasını açmak, kışkırtmak, görüş farklılıklarını nefrete ve belki de şiddete dönüştürmek için icat edilmiş gibi göründüğünü” söyledi.

‘SALDIRGAN, SORUMSUZ VE YANLIŞ’

Volker Türk, yasal mevzuata ya da kişisel inançlara bakmaksızın “insanların başkalarına saygıyla yaklaşması” gerektiğini belirtti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, “Müslümanlara karşı söylem ve kışkırtıcı eylemler, İslamofobi, antisemitizm, Hristiyanlar ya da Ahmediler, Bahailer ya da Ezidiler gibi azınlık gruplarını hedef alan eylem ve söylemler tam bir saygısızlığın ifadesidir. Bunlar saldırgan, sorumsuz ve yanlıştır” ifadelerini kullandı.

“Sosyal medyanın gelgitli halinden güç alan; uluslararası ve ulusal düzeyde giderek artan anlaşmazlıklar ve kutuplaşmalar bağlamında her türden nefret söylemi her yerde yükseliyor” diyen Türk, “Bu bireyler için zararlıdır ve tüm toplumların sağlıklı işleyişi için gerekli olan uyumu tahrip etmektedir” diye konuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER