İstanbul Valiliği, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü dolayısıyla Taksim'i kapattı.

Her yıl tüm dünyada haziran, LGBTİ+ Onur Ayı olarak kutlanırken son haftada Onur Yürüyüşü düzenleniyor. Türkiye’deyse birçok il ve ilçede Onur Yürüyüşleri hedef gösterilirken etkinlikler valiliklerce engelleniyor.

LGBTİ+ yurttaşlar, Türkiye'de en çok nefret ve ayrıştırmaya maruz kalan toplumsal grupların başında geliyor. 

Öyle ki İstanbul Valiliği'nin yasak açıklamasında LGBTİ+'lar 'illegal gruplar' olarak nitelendi.

Açıklamaya göre Taksim'e çıkan yollar kapatıldı. Taksim ve Şişhane metro istasyonları ile Kabataş füniküler hattı da saat 10.00'dan sonra ulaşıma kapatılacak, bazı cadde ve sokaklarda trafik alternatif yollara verilecek.

Geçen hafta da Trans Onur Yürüyüşü gerekçesiyle Taksim ve çevresinde abluka uygulanmıştı.

Valiliğin açıklaması şöyle:.

Rapor: 2023'te en çok AK Partililerin yolsuzluk haberleri erişime engellendi Rapor: 2023'te en çok AK Partililerin yolsuzluk haberleri erişime engellendi

"Çeşitli illegal grupların, sosyal medya platformlarından yaptığı çağrıyla 30.06.2024 Pazar Günü, Taksim - İstiklal Caddesi bölgesinde izinsiz protesto yürüyüşü ve basın açıklaması çağrısı yapıldığı görülmüştür. Valiliğimizce, bu izinsiz organizasyonun engellenmesi amacıyla bir dizi tedbir kararı alınmıştır. Bu kapsamda 30.06.2024 Pazar günü saat 08.00 itibarıyla Taksim Meydanı, Cumhuriyet Anıtı, Gezi Parkı, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarının Tünel Meydan’a kadar olan bölge ile Karaköy Meydan ve çevresinin araç trafiğine kapatılmasına, yaya trafiğinin ise kontrollü şekilde sağlanmasına karar verilmiştir. Öte yandan, konu kapsamında bazı yolların trafiğe kapatılması ve kapanan yollara alternatif güzergahlar belirlenmesi kararı alınmıştır."

Metro İstanbul'un açıklaması ise şöyle: "İstanbul Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda bugün saat 10.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Taksim ve Şişhane istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı işletmeye kapalı olacaktır. Araçlarımız Taksim ve Şişhane istasyonlarında durmayarak seferine devam edecektir."

Editör: Haber Merkezi