Cumartesi, Şubat 4, 2023

“Bir Aşk Masalı”

Funda Çapar
Funda Çapar
Lisans eğitimini İnönü Üniversitesi Kimya Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarında kitap, tiyatro, satranç ve çevre kulüplerindeydi. 1999-2006 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak görev yaptı. Ardından on yıl özel bir şirkette proje yönetiminde çalıştı. Bu esnada Beykent Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı, ayrıca ICF onaylı ACTP belgeleri aldı. 2016 yılında profesyonel çalışma hayatını bırakarak edebi anlamda yazın ve okuma çalışmalarına dahil olmaya başladı. Roman, öykü ve tiyatro metinleri üzerine çalışmaktadır.

Aşk Tanrıçası kum saatini tersine çevirmiştir bile, bir mucize daha, oysa erdemler sınavı bitmemiştir. Masalı sürdüren budur. Peki Bir Aşk Masalı’nın finalini o beş erdemden hangisi belirler? Hatırlayalım: kararlılık, cesaret, tutku, iyilik ve özgürlük. Aşkın olmaz ise olmazı bu beşliden hangisidir?

İlk kitabı Sokağın Zulası (1989) adlı şiir kitabı olan sonrasında öykü kitapları ve en çok da polisiye romanları ile tanıdığımız Ahmet Ümit’in 8 Temmuz 2022’de son noktasını koyduğu ve Bir Aşk Masalı ismini verdiği kitabın türü: Masal, konusu ise aşk. Ama sadece aşk değil…

Kitaptan alınan birinci epigraf: “Eril 3, dişil 2’nin bölünmez birleşimi olarak 5, saf matematiksel nedenlerle, erkek ve kadının birliğini ifade eden uygun bir sayıdır.”

                                                                           Sayıların Gizemi,  Annemarie Schimmel

 

İkinci epigraf: “Hayat bir uykudur, aşk onun rüyası.”

                                                    Alfred de Musset

 

İlk cümlesinden son cümlesine kadar hiç sekmeyen bir akışkanlığa sahip ve dinliyormuşçasına okunan bu masal ‘Beş prensin gördüğü o tuhaf rüya’ adlı bölümle açılır.

Bir Aşk Masalı’nın dünyasında beş kıta ve bu beş kıtada sadece beş ülke vardır: Buz Ülkesi, Kum Ülkesi, Su Ülkesi, Rüzgâr Ülkesi ve Dağ Ülkesi. Her birini yöneten kralların birer oğlu yani beş prens vardır. Barış ve mutluluğun, bolluk ve bereketin olduğu bu dünyada aynı gece beş prens de neredeyse aynı rüyayı gördüyse bu bir mucizedir; peki devamında neler olur?

Prensler güzelim rüyalarından uyanmak istemeseler de uyandıklarında ve aynı ırmakta ikinci kez yıkanılamayacağı için aynı rüyayı yeniden göremediklerinde, beş ülke beş hüzne teslim olur!

Tanrıların, kralların, kâhinlerin ve Aşk Tanrıça’ sının olduğu bu masalda; bir rüyanın, rüyada kalplerini kaptırdıkları güzellerin peşine düşen prensler var. Aşk masalına önce prensler sonra dinleyenler inanır ve ne pahasına olursa olsun âşık oldukları kızlara kavuşmaları anlayışla karşılanır. Prenslerin prens olmaları aşklarına kavuşmalarına yetmiyordur bu masalda. Aşk onlar için bir arayış ve mecburi bir yolculuk olacaktır.

Kâhinler hep aynı konuşurlar, beş kelâmdan bahsederler prenslerine: Kararlılık, cesaret, tutku, iyilik ve özgürlük. Her biri çok iyi şartlarda, çok iyi eğitimlerden geçmiş bu beş prenste bu erdemlerin tamamı var mıdır? Sürekli bir hareket, engelleri aşma ve ölüm-kalım mücadelesi olacak maceralara atıldıklarında prenslerin erdemleri test edilecektir.

Buz Ülkesi’nin prensi Öfke Mağarası’ndaki devin tutsağı olan kızı kurtarabilecek midir? Kız bu yüzden prense kalbini vermeye hazır mıdır, daha doğrusu kızın prense verecek boş bir kalbi var mıdır? Peki ya prens, rüyalar alemindeki kızın bu kız olduğuna emin midir?

Kum Ülkesi’nin prensi Cesaret Vahası’nın yenilmez savaşçısı olan güzel kızı kılıç mücadelesinde yenerek kalbini kazanabilecek midir? Aşk bir savaş olsa yendiğin ya da yenildiğin birine aşık kalabilir misin? Peki erdemler mi aşkı aşk mı erdemleri eritir, buna değer mi?

Su Ülkesi’nin prensi Yalnızlık Körfezi’ndeki sirenlerin arasından rüyasının deniz kızını bulacak mıdır? Onunla boğulmaya hazır mıdır? Aşk için boğulmaya ya da boğmaya değer mi?

Rüzgâr Ülkesi’nin prensi bir sonbahar ekinoksunda Asalet Şatosu’nun genç sahibesinin kalbine süzülebilecek midir? Peki ya genç sahibenin rüyası? Kimin rüyası kiminkini bozacaktır?

Dağ Ülkesi’nin prensi Umut Dağı’ndaki cüzamlı kıza yaklaşmayı göze alabilecek midir? İşte masalın doruğu bu bölümde yaşanır. İçinde umut ve çaresi: bir ırmağın kenarında yetişen siyah güllerin ne kendisi ne dikeni, yapraklarıdır şifalı bir iksire dönüşecek olan. Peki aşk, iksirle, şifa ve fiziksel dönüşüm ile olacak şey midir? Bilgelik Ormanı’nın fillerinin yardımı, güneşin ve yıldızların izdüşümü, Zümrüdüanka’nın yeniden doğması işe yarayacak mıdır?

223.Sayfadan bir alıntı: “…Aşkın aşktan başka amacı yoktur. Aşkın aşktan başka kanıtı da yoktur… Aksi taktirde, yaşanan aşk değil şu denizden esen yel gibi hoş bir andır, gökyüzünü kaplayan şu ışıklı karanlık gibi geçici bir hevestir, içtiğimiz kırmızı şarabın zihnimizde yarattığı şu tatlı duygu gibi bir sarhoşluktur. Hakiki aşk kalıcıdır, bunu sağlayan da kalbimizdeki o inançtır. İşte sizi harekete geçiren de o inançtı…”

13.Bölümde sesini duyduğumuz bu karakterin sözleri, aşkları ve hayal kırıklıkları etrafa saçılmış prensleri son derece etkiler. Masal bitmemiştir. Anlamsızlık Ovası boş iken bitemeyecektir.

Bir tasarım, yaratım ve bolca emek içeren gizemli kentlerin macerası ile prensler yeni bir bakış açısına ulaşarak aşklarına kavuşmaya yaklaşabilirler.  Aşk Tanrıçası kum saatini tersine çevirmiştir bile, bir mucize daha, oysa erdemler sınavı bitmemiştir. Masalı sürdüren budur. Peki Bir Aşk Masalı’nın finalini  o beş erdemden hangisi belirleyecektir? Hatırlayalım: Kararlılık, cesaret, tutku, iyilik ve özgürlük. Aşkın olmaz ise olmazı bu beşliden hangisidir?

İşte masal bu sorunun cevabı ile bitmekte ve masalların modası bitmemekte: Biz gelmeden önce dünya yolunda yürüyenlerle mevcut ortak noktamız oldukları için belki de…

 

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Funda Çapar
Funda Çapar
Lisans eğitimini İnönü Üniversitesi Kimya Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarında kitap, tiyatro, satranç ve çevre kulüplerindeydi. 1999-2006 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak görev yaptı. Ardından on yıl özel bir şirkette proje yönetiminde çalıştı. Bu esnada Beykent Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı, ayrıca ICF onaylı ACTP belgeleri aldı. 2016 yılında profesyonel çalışma hayatını bırakarak edebi anlamda yazın ve okuma çalışmalarına dahil olmaya başladı. Roman, öykü ve tiyatro metinleri üzerine çalışmaktadır.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
53,985TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI