Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ve Avcılar Kent Konseyi’nin çağrısı ile bir araya gelen binin üzerinde İstanbullu, Küçükçekmece Gölü olarak da bilinen Küçükçekmece Lagünü etrafında kilometrelerce uzanan insan zinciri oluşturdu.

Kanal İstanbul projesine karşı çıkan İstanbullular Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ve Avcılar Kent Konseyi’nin çağrısı ile Küçükçekmece Gölü olarak da bilinen Küçükçekmece Lagünü etrafında kilometrelerce uzanan insan zinciri oluşturdu. Binin üzerinde kişinin katıldığı eylemde hep birlikte “Kanal İstanbul’a geçit yok” denildi.

Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesi halinde İstanbul’un doğası, kenti ve kültürü açısından büyük bir yıkıma sebep olacağını söyleyen İstanbullular Küçükçekmece Lagünü’nün iki yakasında bir araya geldi. El ele tutuşarak insan zinciri oluşturan eylemciler, “Katıl durduralım, İstanbul’u kurtaralım” sloganları attı.

DEPREM HATIRLATMASI

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu destekçi kurumlarından Avcılar Kent Konseyi ve bileşenleri de Avcılar Paşaeli piknik alanında bir araya ayrı bir insan zinciri oluşturdular. Dün yaşanan 4,7 büyüklüğündeki depremi hatırlatan Avcılar halkı burada bir açıklama yaparak ‘Kanala değil, depreme bütçe istiyoruz!’ diye seslendi.

Basın açıklaması  “Vazgeçmeyeceğiz; bu projeyi durduracağız. İstanbullular birleşecek ve bunu başaracağız.  Yaşama, doğaya, çocuklarına sahip çıkan bütün İstanbullulara sesleniyoruz. Katıl durduralım İstanbul’u birlikte kurtaralım!” çağrısı ile sonlandı.

Açıklama sonrasında Prof. Dr. Beyza Üstün, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, HDK eş sözcüleri, Küçükçekemece halkı ve İstanbul Üniversitesi öğrencileri de söz alarak birlikte bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Eylem “Kanala, yalana, talana Katar’a geçit yok” sloganları eşliğinde sona erdi.