Manisa’da binlerce askerin yemeklerinden zehirlendiği ve hastaneye kaldırıldığı ‘Rota Yemekçilik’in 15 Temmuz’da sokağa çıkan vatandaşlara yemek dağıttığı ortaya çıktı.

Manisa’da dün gece 3. kez kışlada zehirlenme vakası yaşandı. Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker akşam yemeğinin ardından hastanelere kaldırıldı. Edinilen bilgiye göre zehirlenen asker sayısı 3 bini buldu ve Manisa’da hastaneler yetersiz kaldı. Ambulanslar geceyarısına kadar bilinci kapanmış askerleri taşımayı sürdürdü. Manisa Savcılığı se yaptığı açıklamada 731 askerin zehirlendiğini belirtti.

Kışlaya yemek sağlayan taşeron şirket ‘Rota Yemekçilik’ ise kamuoyunun gündeminde. Rota Yemekçilik’in Diyarbakır’da kurulduğu ve 2005 yılından beri faaliyet gösterdiği biliniyor.

ASKER ZEHİRLENMELERİ İLE GÜNDEME GELEN ROTA YEMEKÇİLİK’İ KİMLER, NEDEN KORUYOR?

Zehirlenme olaylarıyla ilgili “Herhangi bir tarafın sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor yok.” açıklamasını yapan Rota Yemekçilik’in 15 Temmuz’dan ‘demokrasi nöbeti’ için sokağa çıkan vatandaşlara bedava yemek dağıttığı ortaya çıktı.

Rota Yemekçilik’in sahiplerinden Veysi Avşar 15 Temmuz’dan sonra 4500 kişiye yemek dağıttıklarını söyleyip; “Halkımızın özgür iradesine, geleceğine birlik ve beraberliğimizi pekiştiren demokrasi nöbetlerine destek amacı ile her platformda demokrasiyi savunan darbelere karşı dik duran Rota Yemekçilik Tic. A.Ş Yönetim Kurulu olarak, demokrasi gönüllülerine destek amacı ile demokrasi nöbetine katılan tüm halkımıza yemek ve içecek ikramında bulunduk. İkramlarımızla hem halkımıza hem de demokrasi ve geleceğimize katkı sunmaya çalıştık.” açıklamasını yapmıştı.

ROTA YEMEKÇİLİK: HERHANGİ BİR TARAFIN SORUMLULUĞUNU ORTAYA KOYAN BİLİMSEL BİR RAPOR YOK