Cuma, Mart 1, 2024

Bilinçle ilişkili bir beyin bölgesi: Claustrum

Claustrum, fonksiyonu tam anlaşılamamış olan ince bir gri madde tabakasıdır. Bizler aslında ayrı zamanlara ait verileri sanki aynı ana aitmiş gibi algılarız. Koch ve Francis claustrumun işte bu ünifikasyonda rol oynadığını düşünmüşlerdir.

Claustrum, beyindeki fonksiyonu henüz %100 anlaşılamamış olan, bilinç ile ilişkili olabileceği düşünülen bir yapıdır. Bu yapı serebral kortekse sahip olan her memelide bulunur. Beynin her iki tarafında da bilateral olarak konumlanır. İnce bir gri madde tabakasıdır. Beynin kortikal ve subkortikal bölgelerini birbirine bağlamaktadır.

Beyin pek çok duyusal girdi alır ve bu duyusal girdilerimiz bilinçli deneyimimizde birleşir. Bizler aslında ayrı zamanlara ait olan verileri sanki aynı ana aitmiş gibi algılarız. Farklı türden girdiler bilincimizde ünifiye edilir. Bilinci nörobiyolojik bir çerçevede inceleyen Christof Koch ve Francis Crick, claustrumun bu ünifikasyonda rol oynadığını düşünmüşlerdir.

Bilindiği kadarıyla herhangi bir mutasyon nedeniyle claustrumu olmadan doğan bir insan yoktur ve lezyonlar üzerine yapılan analizler de tek başlarına anlamlı sonuçlar vermemektedirler. Claustrum lezyonları ve bilinç kaybı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalardan biri Vietnam savaşı gazileri üzerinde yapılmıştır:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26186439/

Bu çalışmada özellikle sol claustrum lezyonları olanların claustrum dışında lezyonları olanlara kıyasla bilinç kaybı yaşama olasılığının 4.48 kat daha fazla olduğu bulgusu elde edilmiştir. Buna ek olarak claustrum hasarı bilinç kaybının sıklığıyla değil süresi ile ilişkilendirilmiştir. Bu da claustrumun bilinci doğrudan sağlamak veya sürdürmekten ziyade geri kazanma işlevini yerine getirdiği fikrini doğurmuştur.

Her ne kadar claustrumun fonksiyonlarına ilişkin çeşitli fikirler yürütülse de şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalardan yola çıkarak kesin bir sonuca varmak oldukça güçtür çünkü lezyonlarla ilişkili analizler, stimülasyon çalışmaları yapılsa bile claustrum herhangi bir farmakolojik madde ile veya invasiv girişimle kolayca aktive veya deaktive edilecek bir bölge değildir.

Koch ve Crick makalelerinde bu probleme olası bir çözüm getirebilecek olan alanın moleküler biyoloji olduğunu belirtmişlerdir. Zira bir veya daha fazla genin spesifik olarak claustrum nöronlarında güçlü bir şekilde ifade edildiği keşfedilseydi genetikçilerin yardımı ile bu genlerin susturulmaları sağlanabilirdi.

İyi bir nöroanatomik haritalama ile daha spesifik bölgeleri ayrı ayrı hedef alan deneylerin sistematik olarak yapılması claustrumun fonksiyonunun detaylı olarak anlaşılması için gereklidir. Ortaya atılmış olan hipotezlerin doğruluk payı gelecek yıllarda daha net ortaya koyulacaktır.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI