Yeniden aday olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden 27 Haziran’da eski Başkan Donald Trump'la canlı yayında tartışmaya çıkmış, Biden bu tartışmada ‘çok zayıf’ bulunmuştu. Daha sonra birçok demokrat, Biden’ın çekilmesi için çağrı yapmıştı.

Biden, kongre üyelerine yazdığı iki sayfalık mektupta bu konuya ilişkin tartışmaların sona ermesini isteyerek, ‘partinin tek işinin kasım ayında yapılacak seçimlere odaklanmak olduğunu’ söylemişti. Biden, tartışmanın Trump’a yaradığını da vurgulamıştı.

Bağışçılara telefonlar kesildi

Ancak Biden için tek kötü haber bu değil.  Bağış toplama ağında aktif olan Demokrat bir bağışçı CNBCE’ye yaptığı açıklamada, “Kimse telefonu açmıyor” diyerek durumun ciddiyetini vurguladı. Bazı bağışçılar, talep ettikleri bağışlara ya hiç yanıt alamadıklarını ya da Biden’ın tartışma performansını eleştiren öfkeli yanıtlar aldıklarını belirtti. Bu durum, bağışçılar arasında ciddi bir geri çekilmeye yol açtı.

Samsung çalışanları süresiz greve gidiyor Samsung çalışanları süresiz greve gidiyor

Bağış toplayıcılar, herhangi bir kampanyanın finansman stratejisinin kritik bir parçası olarak biliniyor. Bu kişiler, sosyal ve profesyonel ağlarından bağış toplamak için doğrudan iletişime geçerler. Biden’ın bazı bağış toplayıcıları, başkanın yarışta daha uzun süre kalacağına ikna olmadıkları için bağış toplama faaliyetlerini durdurmayı düşünüyor.

Önemli bağışçılar geri çekiliyor

Uzun süredir Biden destekçisi olan John Morgan, “Onun aday olduğundan ve kampanyanın Biden için planlanan bağış toplama etkinliği için bir tarih bulduğundan emin olana kadar daha fazla para toplamayı veya çek yazmayı düşünmüyorum” dedi. Morgan, önümüzdeki birkaç haftanın çok önemli olduğunu belirtti.

Editör: Haber Merkezi