Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce bianet.org’a “erişimin engellenmesi” kararının sehven alındığı ortaya çıktı. 

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin haber sitesi bianet.org’a erişimin engellenmesi kararının sehven alındığı ve 17 Temmuz’da düzenlenen kararla bianet’e erişim engeli yasağının kaldırıldığı ortaya çıktı.

Bianet’in haberine göre; Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz 2019 tarihinde bianet’in de aralarında bulunduğu 136 adet internet sitesi ve sosyal medya hesabına erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi 136 internet adresi için erişim yasağı kararı almıştı. Fakat bugün öğrenilen detaylara göre bianet ile ilgili erişim yasağı kararı sehven alındı ve akabinde bu hata düzeltildi.

Jandarma talebini geri çekti

Dosyada yer alan detaylara göre, Jandarma Genel Komutanlığı 17 Temmuz’da sadece bianet’e ilişkin olarak talebin sehven yapıldığını belirterek tekrar mahkemeye başvurdu ve erişim engeli talebini geri çekti. Bunun üzerine mahkeme de yine 17 Temmuz tarihinde, kararın ‘http://bianet.org/bianetyönünden kaldırılmasına ancak diğer 135 link yönünden aynen devamına’ karar verdi. Bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu, ilk karar dahil bu kararların hiçbirinin bianet’e tebliğ edilmediğini ve hatta dün mahkemedeki görüşmeleri sırasında kendisine yanlış bilgi verildiğini aktardı:

“Jandarma ilk başvurusundan sonraki gün ikinci bir başvuru yapmış ve bianet’le ilgili ‘başvuru sehven oldu, bunu geri alın’ demiş. Mahkeme de bu yeni başvuru üzerine Bianet ile ilgili kısmı kaldırıyorum, diğer kısım aynen geçerli kararı vermiş. Bugün dosyanın tamamının fotokopisini almasak, hiçbir zaman bilgimiz olmayabilirdi çünkü bize tebliğ edilmedi.”

“Bugün sadece şikâyet dilekçesi ve ekindeki bianet’le ilgili sayfaların fotokopisini alsaydık fark etmeyecektik. Çünkü dün bana tüm sitenin kapanacağına ilişkin bilgi verdiler. Sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz çünkü diğer adresler için karar hala duruyor. Bianet’in devreden çıkması meseleyi çözmüyor tabii ki.”