Beyoğlu Belediyesi, emeklilerin 'kaliteli zaman geçirmeleri ve uygun fiyata sosyalleşmelerini sağlamak' amacıyla ilk 'Emekli Evi'ni hizmete açtı.

17 maddelik 'sokak hayvanları' tasarısı TBMM'de: Ötanazi  için yerel yönetimlere yetki verilecek 17 maddelik 'sokak hayvanları' tasarısı TBMM'de: Ötanazi için yerel yönetimlere yetki verilecek

Tesiste çay 1 TL, kahve 5 TL olacak. Kafeteryadaki diğer ürünlerden de emeklilere yüzde 15 oranında indirim sağlanacak. Bir diğer amacı ise yaş almış bireylerin sağlıklarını korumak.

'Emekli Evi’nde, emekliler düzenli aralıklarla sağlık taramaları yaptırabilecek. Belirli günlerde psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanabilecek.

Kasımpaşa Turabibaba Kütüphanesi bahçesinde yer alan tesisin açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ile çok sayıda emeklinin katıldığı bir törenle düzenlendi.

Beyoğlu’nun üç-dört mahallesinde daha 'Emekli Evi' açmayı planladıklarını söyleyen Güney, şunları dedi: “Emeklilerimiz uzun yıllar ülkenin değişik kurumlarına, devletin veya özel sektörün değişik kurumlarına emek vermiş, ter dökmüş, pirim ödemiş ve rahat etmesi gereken zamanlarda maalesef günümüzde iki bardak çay emekliler için lüks olmuştur. O nedenle burası kıymetli bir yer. Emeklilerimiz bu zorluğu biraz aşsın, emeklilerimiz biraz rahat nefes alsın, emeklilerimiz ‘Acaba gidersem çay parası öder miyim’ derdinden uzaklaşsın. Üç tane emekli yan yana geldi mi kim çay parası ödeyecek diye birbirlerinin gözüne baktığı bu dönemde 1 liraya gelip çay içsinler, sosyalleşsinler diye burayı bugün büyük bir gurur ile onların hizmetine açtık."

Editör: Haber Merkezi