Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Kudlow, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin yeniden başlatılmasının “çok büyük bir mesele” olduğunu belirterek, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında anlaşma yapılmasının uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi’nde geçtiğimiz haftalarda sekteye uğrayan görüşmelerine yeniden başlama kararı aldı.

Trump, açıklamasında mayıs ayının başındaki görüşmelerde Çin ile yeni bir anlaşmanın “yüzde 90’ında” mutabık kaldıklarını dile getirdi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Fow News Sunday’e verdiği röportajda, “Müzakereler bir süre devam edecek” dedi.

“Son yüzde 10’un anlaşmanın en zor kısmı olabileceğini” ifade eden Kudlow, Çin merkezli telekomünikasyon devi Huawei’ye yapılan satışlara ilişkin “ulusal güvenlik endişelerinin” farkında olduğunu söyledi.

Trump, cumartesi günü Şi ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında ABD’de üretilen parçaların Huawei firmasına satımının kolaylaştırılacağını kabul etmişti. Bu durum, başta Florida Senatörü Marco Rubio olmak üzere ABD’li Cumhuriyetçiler tarafından “hata” olarak nitelendirilmişti.

Kudlow, söz konusu meselede “dikkatli davranacaklarını” taahhüt ederek, Trump’ın Huawei’ye parça satışını kolaylaştırmasının “genel bir af olmadığını” ifade etti.

Diğer yandan China Daily’de yer alan bir editöryal görüş yazısında, Trump’ın açıklamasına ilişkin şu değerlendirme yer aldı:

“Washington, müzakerelerin önünü açmak için Çin mallarına ek gümrük vergileri koymayı ertelemeyi ve hatta Trump, Huawei’ye yönelik kararlarıny müzakereler sona erene kadar erteleyeceğini ima etse de işler hâlâ havada kalıyor. Sorunların yüzde 90’ında mutabık kalmak yeterli olmadı ve temel nüansların bulunduğu yüzde 10’u tamamlayarak yüzde 100’lük bir uzlaşmaya varmak kolay olmayacak.”