Beşiktaş Belediyesi, İstanbul’da bu yıl içinde yapılması planlanan ve özellikle engelli çocukların diğer çocuklarla beraber oynamalarına imkan tanıyacak "Tüm Çocuklar İçin Dünya Barış Parkı’nı New York’ta tanıttı. 

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar park kapsamında "BM İçin Dünya Halklar Konseyi-World Council of Peoples for the United Nations" (WCPUN) adlı BM’de temsil edilen sivil toplum örgütünün Başkanı Sherrill Kazan ile işbirliği protokolü imzaladı. İmza töreninde konuşma yapan Başkan Hazinedar, Türkiye’de ve dünyada pek çok engelli çocuğun bulunduğunu belirterek bu konuda hassas davranılması gerektiğini söyledi. 

Hazinedar "Beşiktaş belki İstanbul’un kalbi, Türkiye’nin en önemli noktalarından, markalarından bir tanesi, ama sonuçta bizim de yerel yönetici olarak yerelden ulusala ve evrensele bir mesaj vermemiz gerekiyor. Bunu çok da yapıyoruz. Hanuka’dan daha çok ses getirecek bir festivali önümüzdeki ay gerçekleştireceğiz. Müslüman ve Atatürkçü bir belediye başkanı olarak, Müslüman bir ülke olarak ilk kez bizim topraklarımıza 500 yıldır değer katan Yahudi kardeşlerimizin Hanuka Bayramını hem birlikte hem de sokakta kutladık. Bölgede, ülkede ciddi bir barış sorunu var, bu yüzden bu sene barışmak konulu uluslararası bir çiçek festivali yapıyoruz. Dünyadan da önümüzdeki ay yapılacak bu festivale yoğun katılım olacak" dedi. 

Hazinedar WCPUN ile işbirliği yapacakları parkın taslak çizimlerini basına gösterdiği imza töreninde, parkın Beşiktaş’ta yapılacağını, böylelikle tüm çocuklar, ama öncelikle her türlü engelli çocuk için bir oyun parkı projesini hayata geçireceklerini, bu projenin Türkiye’ye örnek ve referans olacağını söyledi. 

WCPUN Başkanı Sherrill Kazan da yaptığı konuşmada, başkanı olduğu WCPUN’nin bu yıl 70. kuruluş yılını kutladığını, yaşının BM’den bir yaş küçük olduğunu söyledi. BM’ye sivil toplum örgütü olarak katılan WCPUN’nın başından beri insan hakları, özellikle de çocuk ve gençlerin hakları ve eğitimi gibi evrensel konuların savunucusu olduğunu ve bugün de BM’nin gündeminde olan sürdürülebilir kalkınma hedeflerini WCPUN’nin kendisine ilke edindiğini söyledi. Kazan Beşiktaş Belediyesi ile imzalayacakları işbirliği protokolünün bu 17 hedefin bir tanesi kapsamında olduğunu da vurguladı. 

Kazan, BM’nin tam karşısında yaralan Dag Hammarskjold Parkı’nı Sevenler Derneği’nin de başkanı oluğunu hatırlatarak bu parkın kuruluşunun son derece zorlu olduğunu, ama 20 yıl önce bunu başardıklarını ve bu parkta şimdi eğitim seminerlerinden sanata, yiyecek pazarına, film, müzik, çocuk ve sanata festivallerine kadar pek çok etkinliğin düzenlendiğini anlattı. Kazan parkların insan hayatında büyük önem taşıdığını vurguladı. 

Kazan konuşmasında bu parkın yaratılmasındaki öngörüsü ile farklılıklara ve tüm kesimlerin haklarına saygı duyan Belediye Başkanı Hazinedar ile bu parkı kendisine tanıtan Başkanın Danışmanı Şeniz Öztürk’e teşekkür etti. Kazan çocukların önyargısı olmadığını belirterek "Bu tür modern teknolojilerin kullanılacağı ve tüm çocukların beraber oynayacakları parklar bütün toplumlar için büyük bir şanstır, başkalarına örnek olacaktır. Belki de bir gün böyle bir park Halep’te de kurulacaktır" dedi. 

Hazinedar bir soru üzerine, BM’de temsil edilen WCPUN’nin bu süreçte bu projenin hem Türkiye’de, hem dünyada, hem de engellilere yönelik yeterli imkanı olmayan ülkelerde tanıtımını yapacağını, bunun da vermek istedikleri mesajın gücünü artıracağını söyledi.
(DHA)