Eski erkek arkadaşı tarafından yüzü asitle yakılan Berfin Özek şikayetini geri çekti. Kararı duyuran avukatlarından Mehtap Sert ‘Öldüren sevgi istemiyoruz şiarımıza ters düştüğünden Berfin Özek’le ilgili hiçbir çalışmada yer almayacağız’ dedi. Saldırganın yeni infaz yasasından yararlanması bekleniyordu.

Eski erkek arkadaşı tarafından yüzü asitle yakılan Berfin Özek’in saldırgan hakkındaki şikayetini geri çektiği bildirildi.

Kararı duyuran İskenderun Kadın Platformu’ndan ve Özek’in avukatlarından Mehtap Sert, Özek’e kararının hukuki ve sağlık açısından sonuçlarını açıkladıklarını ancak Berfin Özek’in kararında ısrarcı olduğunu duyurdu. Sert “Öldüren sevgi istemiyoruz şiarımıza ters düştüğünden, Berfin Özek’le ilgili hiçbir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Sözcü’den Can Çapar’ın haberine göre Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Buluttepe Mahallesi’nde 15 Ocak 2019’da erkek arkadaşı Casim Ozan Çeltik tarafından asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek, asitli saldırganı affetti. Af sebebi ile ilgili Berfin Özek’ten henüz bir açıklama gelmedi. Ancak saldırganın yeni infaz yasasından yararlanarak serbest kalacağı daha önce gündeme gelmişti.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Berfin’in Çeltik’i affettiğini Özek’in avukatlığını üstelenen isimlerden olan Mehtap Sert açıkladı.

Sert açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler İskenderun Kadın Platformu olarak kurulduğumuz günden beri birçok kadın ve çocuk davasının takipçisi olduk, olmaya devam edeceğiz.

Kadına yönelik şiddet asla kabul görülemeyecek seviyeye gelmişken bu mücadelemize ket vurulmasına da asla müsaade etmeyeceğimizi bildiriyoruz.

Hepinizin yakından takip ettiği Berfin Özek davasında bizler ilk günden itibaren her türlü desteği verdik. Birçok kadın örgütüyle birlikte dayanışma içerisinde olduk.

Berfin’i asla yalnız bırakmayarak her koşulda yanında olup tedavisini olabilmesi hayallerini yaşayabilmesi için var gücümüzle çalışma yaptığımız kamuoyunca bilinmektedir.”

Açıklamasının devamında davadan neden vazgeçtikleri konusuna da açıklık getiren Sert sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak gelinen süreçte Berfin’in kendi iradesiyle şikâyetinden vazgeçtiğini bildirmesi üzerine bizler affetmesinin hukuki ve sağlık yönünden sonuçlarını kendisine açıkladık.

Buna rağmen kendisi bu iradesinde ısrar ettiği için bizler de ‘Öldüren sevgi istemiyoruz’ şiarımıza ters düştüğünden ilkelerimizden asla taviz vermeyerek, bu saatten sonra Berfin Özek’le ilgili hiçbir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”

İNFAZ YASASI DÜZENLEMESİNDEN YARARLANARAK SERBEST KALACAK

Berfin Özek’in yüzüne asit dökerek sağ gözünü kaybetmesine ve yüzünün bir bölümünün yanmasına neden olan Casim Ozan Çeltik, 7 Ocak’ta görülen duruşmada “kasten yaralama” suçundan 12 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çeltik’in yeni infaz paketindeki aftan yaralanarak serbest kalacağı bildirilmişti.