Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin üretim ve yatırım yapmaya, büyümeye devam ettiğini, batı ve Avrupa ile de arayı kapattığını belirtti.

Şimşek, “Ekonomi alanında şimdi Türkiye’ye karşı bir çaba ve provokasyon içindeler. Son birkaç aydır birçok mesnetsiz haberle Türkiye piyasaları üzerinde oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Son dönemlerde piyasalardaki hareketlilik, liradaki değer kaybı, önemli ölçüde bu şekilde üretilen haberler ve provokasyonlarla ilişkilidir.” dedi.

Şimşek, merkez Şahinbey ilçesindeki bir parkın açılışında yaptığı konuşmada, çevre ülkelerdeki sıkıntıların yansımaları ve özellikle son 1,5-2 yıldır hissedilen terör ve hain darbe girişiminin etkilerinin geride bırakılacağını söyledi.

Bu zor dönemde insanların birlik içinde kenetlendiğini ve böylece başarılı olunduğunu ifade eden Şimşek, “Türkiye iç ve dış şoklara karşı yakın dönemde büyük bir direnç gösterdiyse Allah’ın izniyle bundan sonra da yoluna çok güçlü bir şekilde, medeniyet, kalkınma ekseninde devam edecektir. Türkiye dünya ile rekabette geri kalmayacaktır.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE KARŞI PROVOKASYON İÇİNDELER”

Türkiye’nin yaşadığı büyük şoklara rağmen ekonomi başta olmak üzere her alanda çok büyük başarılar kaydettiğini dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

“Türkiye, 1923-2002 döneminde yıllık yaklaşık yüzde 4,7 büyümüş. Ortadoğu’daki kaosu, küresel krizi kapsayan 2003-2016 döneminde ise ortalama yüzde 5,6 büyüdü. Bu, kıta büyüklüğünde Çin ve Hindistan’dan sonra en güçlü büyüme performansıdır. Ülkemiz, üretim, yatırım yapmaya ve büyümeye devam ediyor. Batı ve Avrupa ile de arayı kapatıyor.”

“Son zamanlarda batıda yapılan birçok analiz… neredeyse şunu ima ediyorlar; biz herşeyi denedik başarılı olamadık, şimdi ekonomik…” ifadesini kullanan Şimşek, şunları söyledi:

“Ekonomi alanında şimdi Türkiye’ye karşı bir çaba ve provokasyon içindeler. Son birkaç aydır birçok mesnetsiz haberle Türkiye piyasaları üzerinde oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Yani son dönemlerde piyasalardaki hareketlilik, liradaki değer kaybı, önemli ölçüde bu şekilde üretilen haberler ve provokasyonlarla ilişkilidir. ‘Türkiye’ye yaptırımlar gelecek, şöyle olacak, böyle olacak.’ deniliyor. Allah’ın izniyle Türkiye yanlış yapmadı.”