İzmir’deki elektrik faciasının bilirkişi ön raporu: İhmal üstüne ihmal İzmir’deki elektrik faciasının bilirkişi ön raporu: İhmal üstüne ihmal

Beş haftadır Ankara'ya gelip Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'la görüşmek isteyen Barış Anneleri ve tutuklu aileleri bugün bakanla görüştü.

Barış Anneleri Derneği, Güneydoğu'da 1990'lı yıllardaki çatışmalarda çocuklarını kaybeden annelerden oluşuyor.

TBMM’deki görüşemeye hasta mahpus yakınları Safure Akın, Leyla Kuday, Gurbet Tekin ve Hülya Taş ile DEM Partili vekiller Meral Danış Beştaş, Newroz Uysal Aslan ve Ali Bozan katıldı.

Bakan Tunç’a İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı da eşlik etti.

DEM Parti'nin açıklamasına göre 'hasta mahpusların tahliyesi önündeki engeller ve infaz yakmalar başta olmak üzere cezaevlerindeki  ihlallere ilişkin' Bakan Tunç’a bilgi verildi. Talepleri not alan Tunç, bayramdan sonra ailelerle yeniden görüşeceğini söyledi.

Görüşme sonrasında kısaca konuşan Meral Danış Beştaş şunları söyledi:

  • Anneler birebir taleplerini illetiler, yakınlarının durumunu ifade ettiler. Kendileri (Bakan) de bu durumu takip edeceğini söyledi. Ama bu sadece bir söylemle, bir görüşmeyle bitecek bir mesele değil. Şu anda Türkiye’de en önemli konu cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleridir, işkence gibi uygulamalardır. Hasta mahpusların ölüme terk edilmemesi ilk talebimizdir, acildir. Mutlaka hızla çözülmesi gereken talebimiz de hasta mahpusların yerinin cezaevi olmadığı gerçeğinin kabul edilmesidir, ailelerinin yanına gönderilmeleri önündeki ATK ve savcılık engelinin kaldırılmasıdır, infaz yakmaların sona erdirilmesidir.
  • Çünkü cezaevleri izleme kurulları yargı gibi karar vererek bazen üç yıllık uzatmalar yapıyorlar. Bunların sona ermesini istiyoruz ailelerle birlikte. Annelerimizle birlikte Adalet Bakanıyla görüştük, bu talepleri ilettik. Bayramdan sonra tekrar aileler ve annelerle görüşmek konusunda söz verdi. Biz bu sürecin takipçisi olacağız, peşini bırakmayacağız.
Editör: Altan Sancar