Perşembe, Nisan 18, 2024

Bakan Yerlikaya: Aradığımız işçilerin beşi konteyner, dördü araç içinde

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan’da maden ocağındaki kayıplarla ilgili “Beşinin bir konteyner içinde yer aldığı, üçünün bir araç içinde ve bir şoför kardeşimizin de kamyon içinde başka bir bölgede olduğu değerlendiriliyor” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında dokuz çalışan toprak altında kaldı. ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde olan ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar, madenle ilgi çevre felaketi yaşanabileceği uyarılarını senelerdir yapıyordu. Ancak bununla ilgili yapılan yasal başvurular sonuçsuz kaldı. Kapasite artışı yapan maden şirketinin söz konusu projesi, dönemin Çevre bakanı şimdi ise AK Parti’nin İBB adayı olan Murat Kurum tarafından onaylanmıştı.

Yetkililerin bölgedeki incelemesi sürüyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, faciadaki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

*Maden ocağında toprak kaymasında kayan kütlenin toplam hacminin ilk belirlemelere göre 9-10 milyon metreküp olduğu belirtiliyor. Maalesef dokuz işçimiz bu kütlenin altında kaldı ve hemen arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı ve aralıksız devam ediyor.

*Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşların beşinin bir konteyner içinde yer aldığı, üçünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı, bir şoför kardeşimizin de kamyon içinde başka bir bölgede olduğu değerlendiriliyor.

*100 dönüme yayılmış 9-10 milyon kütleden bahsediyoruz. Bu kütle içinde bir avantajımız var. Bilim insanlarının bize söylediği, araç içinde olan ve konteyner içinde olan demek bizim metal radar tespitleriyle birlikte bu kütleler üzerinde tarama başladık. Daha hızlı aksiyon alabilmek adına bu radar taramalarıyla bu araçlar ve konteynerle ilgili bir iz alır almaz daha çok oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER