Cuma, Ocak 27, 2023

Bakan Soylu: “Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’deki, ve İstiklal Caddesi’ndeki saldırının Münbiç’ten olduğuna dikkat çekerek “Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir. Terörle mücadelemiz devam ediyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri başladı. Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Soylu, Bakanlığının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 2023 bütçeleri üzerinde sunum yaptı.

“Terör ilk kez ülke gündeminin alt sıralarına inmiştir. Bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağdaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir”  diyen Soylu, şöyle konuştu:

“29 EKİM 2023 İTİBARİYLE DAĞLARDA BİR TANE TERÖRİST KALMAYACAKTIR”

Birdenbire son 2 ayda Mersin ve İstiklal Caddesi saldırılarının yaşanması, yüzyılın seçimine yaklaşılırken, Türkiye’yi yeniden küresel istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir. Başta ABD olmak üzere küresel efendiler tarafından verilen mesaj, tam bağımsızlık yolculuğundaki Türkiye’yi, etrafındaki coğrafyayı istikrara kavuşturma çabalarının, dünyaya sözünü söylemesini engellemeye yöneliktir.

Her iki olaydaki organizasyon, talimatının geldiği yer, eylemcilere verilen eğitim seviyesi, küresel sistemin üzerimizde oynadığı oyunun büyüklüğüne işarettir. İstiklal Caddesi saldırısı PKK’nın daha önce defalarca gördüğümüz sivil katliamlarından bir tanesidir. Failini bulduk. Şimdi arkasındaki tüm yapıyı deşifre ediyoruz. Elbette içimiz yanıyor. Biz bunlarla her saniye yüzleşiyoruz.

Birileri bu millete partisinin sitesindeki terörist listesinin hesabını elbette vermelidir. Biz o listeyi elbette unutmayız.

PKK’nın adını, tasmasını tutan sahibinin adını anmadan yapılan basın açıklamaları bizim gözümüzü boyamaz. İstiklal Caddesi saldırısının ilk gününde HDP ve Demirtaş’ın basın açıklamaları demek ki örgüt bunlara haber de vermiyor.

Üzerinden iki gün geçince hizaya geldiler. Demirtaş ihanet içeren bir kalem almış ve yine devlete iftira atan bir yazı kaleme almış.

Mersin’deki de, İstiklal Caddesi’ndeki saldırı da Münbiç’ten oldu. İstiklal Caddesi’ndeki saldırı PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır.

Terör ilk kez ülke gündeminin alt sıralarına inmiştir. Bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağdaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir.

Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir. Son 3 yılda 25 DEAŞ eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmiştir. Son 12 ayda; 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmiştir. 2016 – 2022 yılları arasında bin 248 teröristin, 393’ü ifadelerinde PKK’ya HDP aracılığı ile katıldığını söylüyor.

CHP’nin ziyaret etmeyi çok sevdiği sol terör örgütleri ile mücadelelerimiz var. Terörle mücadelemiz devam ediyor. Terörün kaynağı nereyse orası kurutulacak. 29 Ekim 2023 itibarıyla dağlarda bir tane terörist kalmayacaktır.”

Türkiye, DEAŞ’a net alan bir mücadele vermektedir. Tezkereye ‘hayır’ diyenlere rağmen DEAŞ’a harekatlar büyük darbeler vurmuştur.

Bugün dağlarımızda Eren Abluka operasyonlarımız devam ediyor. Metina, Abasin-Basyan, Hakurk, Zap… Mücadele temizlenene kadar, terör örgütlerini buradan tamamını çıkarana kadar devam edecek.

“CUMHURİYET TARİHİNİN YAKALAMA REKORU GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Türkiye, dünyanın uyuşturucuya teslim olduğu bir yüzyılda uyuşturucuyla mücadelenin en başarılı dönemini yaşamaktadır. Maddeye bağlı ürünlerin sayısı bir trend olacak şekilde azalmıştır. Cumhuriyet tarihinin yakalama rekoru gerçekleşmiştir. İlk kez uyuşturucu satanların sayısı da 18 binden 13 bine kadar düştü. Mücadelemizin 2022 yılının ilk 10 ayında 200 bin operasyon ile 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır. Uyuşturucu suçlarından 119 bin 134 kişi içeride. Uyuşturucu sınırlarını kapatabilmek için büyük mücadele veriliyor. Gözaltına aldığımız kişilerde tutuklama oranı diğer ülkelerden yüksektir.

2 buçuk yıldır bütün sistemimiz alarma geçirdik. Metanfetamin gibi kullanıcısı yüksek olduğu dönemde bu sonuçlara ulaştık.

Uyuşturucu PKK’nın büyük finans kaynağıdır. Almanya’daki raporda AB’de uyuşturucunun yüzde 80’inin PKK kaynaklı olduğu görülmüştür. Yaklaşan seçim bazılarının psikolojini bozmuştur. Bu mücadeleyi veren güçlerimize iftira atılmamalıydı. Kimse kusura bakmasın devletin ve kurumlarını temsil eden kişiler olarak buradayız. İftira atanlar namerttir, delilleri tek tek ortaya koysun hesaplaşalım.

Uyuşturucu ile ilgili bu iftiralar yabancı büyükelçilerin morfini altındadır. Bugün batının oyuncağı olan kimseler bu mücadeleyi karalamaya çalışmaktadır. Düzensiz veya kaçak göçle mücadelede yaptığımız önlemler caydırıcılık sağlıyor. 3 milyon 595 bin Suriyeli ülkemizde yaşıyor.”

“HİÇBİR YABANCININ SEÇİMLERDE OY KULLANMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Türkiye’de 3 milyon 595 bin Suriyeli var. Alınan sınır tedbirleri ile göç baskısı azalmıştır. 2016 yılından 1.3 milyon kaçak göçmen engellenmiştir. Mesele yönetmektir biz de bunu yapıyoruz. Ülkemizde yaşayan hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanması mümkün değil. 2021 yılını afet yılı ilan ettik 51 milyondan fazla vatandaşımıza eğitim verdik. AFAD gönüllülük sistemimize başvuran kişi sayısı 595 bin. Afetlerin olmasını engelleyemeyiz ancak afetlere dayanıklı şehirler inşa edebiliriz.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
53,797TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER