Pazar, Kasım 27, 2022

Bakan Karaismailoğlu: “Nerede hangi ihtiyaç varsa elimizden geldiğinde yatırımlarımızı yapıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Ülkemizin doğusu batısı fark etmiyor. Nerede hangi ihtiyaç varsa elimizden geldiğinde yatırımlarımızı yapıyoruz. Bundan sonra demiryolu ağırlık dönemine girdik. Karayolu sıkıntımızı aştık. Hedeflerimizi, demiryolu ağını 28 bin kilometreye çıkararak gerçekleştireceğiz. Havayolu altyapımızı tamamladık, burada işletme kapasitesini artırmaya çalışacağız” dedi.

Karaismailoğlu; İstanbul’daki metro yatırımları, Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuş adımı, Gaziray’ın açılış tarihi ve scooter kullanımına dair merak edilenleri NTV’de cevapladı.

Karaismailoğlu, “Artık bundan sonra demiryolu ağırlık dönemine girdik. Karayolu sıkıntımızı aştık. Hedeflerimizi, demiryolu ağını 28 bin kilometreye çıkararak gerçekleştireceğiz. Havayolu altyapımızı tamamladık, burada işletme kapasitesini artırmaya çalışacağız” dedi.

Antalya’da 22 Ekim Cumartesi gecesi otomobilin çarptığı elektrikli scooterdaki lise öğrencilerinin hayatını kaybetmesi, yeniden scooterlar tartışmalarını gündeme getirdi. Konuya ilişkin Karaismailoğlu; ”Bu araçlarının kullanılması kaçınılmaz. Bizim çıkardığımız yönetmelik doğrultusunda sürücüler kurallara uyarsa bir sıkıntı çıkmayacaktır. Ancak kullanıcıların uymadığını görüyoruz. Tabii ki bu konuda eksiklerimiz varsa tamamlayacağız. Kullanım yanlışlarını görüp tamamlayarak devam edeceğiz. Tedbirleri artırmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

“BİTLİS VİYADÜĞÜ İLE BİRLİKTE DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ergen’in, Doğu ve Güneydoğu’daki alyapı yatırımları kapsamında 2023 ve izleyen yıllarda bölge için neler planlanıyor? sorusuna Bakan Karaismailoğlu;

”Bitlis Çayı Viyadüğü ile birlikte dünyada eşi benzeri olmayan bir projeyi gerçekleştirdik. Bugün de son segmentin kaynak törenini yapacağız. İki gidişli iki gelişli bölünmüş bir yola kavuşmuş olacağız.

Bitlis-Diyarbakır kara yolunda güvenli trafiğin sağlanması ve ulaşımda sıkıntı yaşanmaması amacıyla inşa edilen 900 metre uzunluğundaki viyadük tamamlama aşamasına geldik.

Ayak yüksekliği 54 ve ayaklar arasındaki açıklığı 90 metre olan 800 bin ton ağırlığındaki viyadük, yapım teknikleri bakımından dünyadaki nadir yapılar arasında gösteriliyor.

Ülkemizin doğusu batısı fark etmiyor. Nerede hangi ihtiyaç varsa elimizden geldiğinde yatırımlarımızı yapıyoruz” yanıtını verdi.

Gaziantep için Gaziray Projesi’nde sona gelindiğini aktaran Karaismailoğlu, ”Yaklaşık 22 kilometrelik bir hat. 5 Kasım itibariyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla hizmete sunacağız” dedi.

Metro yatırımları kapsamında İstanbul Başakşehir-Kayaşehir Projesi’nde sona yaklaşıldığını kaydeden Karaismailoğlu, İstanbul’daki metroların durumuna ilişkin;

”İstanbul’a yaptığımız yatırımlarla şehrimiz dünyanın çekim noktası haline geldi. Megakente olağanüstü yatırımlar yapıyoruz. 103 kilometre olan metro hattımızı 2 Ekim’de Sabiha Gökçen hattını açarak bu uzunluğu 270 kilometreye çıkardık. Yakında Kağıthane-Havalimanı metrosunu da açacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
52,032TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER