CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 24 Şubat 2017 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına bilgi edinme başvurusunda bulunarak, terör örgütü IŞİD’in yakarak katlettiği ile ilgili görüntüler bulunan Sefter Taş ve Fethi Şahin isimli askerlerin akıbetini sordu. 1 Mart tarihinde değerlendirmeye alınan başvuru, Genelkurmay Başkanlığından, Milli Savunma Bakanlığına iletildi. Ancak başvuruya Bakanlıktan skandal bir cevap geldi. Ağbaba’nın sorularına, “Sayın Bakanımız kamuoyuna gerekli açıklamaları yapmışlardır” yazısını gönderen Bakanlık, sorulara cevap veremedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ağbaba şunları söyledi:

“AKP, yakılarak katledildiği görüntüleri ortaya çıkan askerlerimizi susarak unutturmaya çalışıyor. ‘Görüntüleri inceliyoruz, değerlendiriyoruz’ gibi laflar söyleyip, sonra insanlar unutsun diye hiçbir şey olmamış gibi hareket ediyorlar. Ama askerlerimize yönelik böyle bir vahşeti bizim unutmamız mümkün değil. ‘Bakan açıklama yaptı’ gibi laubali bir cevap vermişler. Soru önergesi verdiğimizde aylar geçiyor cevap vermiyorlar. Bilgi Edinme başvurusunda bulununca da böyle tek cümle ile geçiştiriyorlar. Askerlerimizin, bu topraklara gelmiş geçmiş en barbar örgütün elinde olması, hele hele vahşice katledilmeleri kabul edilebilir bir şey değil. Dünyaya diz çöktürüyoruz diye ahkâm kesen bir iktidarın askerlerimizi koruyamaması, basit bir soruya dahi cevap verememesi acziyettir. Yanlış dış politikaları yüzünden ülkemizin kan gölüne dönmesine yol açan ve askerimizi Ortadoğu bataklığına sokan hükümet, kayıp askerlerimizi kurtarmak için bir çalışma yapıyor mu hala cevap bekliyoruz. Ülkemizin iki askeri yakılarak katledilmiş, üç askerimiz kayıp, ama kimse sorumluluk almıyor. Darbeyi önleyemeyen, üzerine bir de kaçırılan, anaların babaların ona emanet ettiği evlatlarını koruyamayan Genelkurmay Başkanının görevde kalması kabul edilemez. Tüm bunları unutturmak için Kardak’ta selfie çekip dönen Akar’ın o koltukta oturmaya devam etmesi ordumuzu acziyet içerisinde bırakıyor.

Yakılan askerlerimizin hesabını veremeyen, kayıp askerlerimizi görmezden gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bu ülkenin insanlarına biraz olsun saygısı varsa derhal istifa etmeleri gerekiyor.”

Ağbaba’nın soruları şu şekilde:

1) 22 Aralık 2016 tarihinde, IŞİD terör örgütünün esir aldığı iddia edilen Sefter Taş ve Fethi Şahin isimli askerlerimizin yakılarak katledildiğine dair 19 dakikalık bir video yayınlanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı konuyla ilgili “Görüntüleri inceliyoruz” açıklamasını yapmıştır. Aradan geçen iki ayın ardından bu inceleme sonuçlanmış mıdır? Sonuçlandı ise inceleme sonucu nedir?

2) Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın “3 askerimizin IŞİD’in elinde olduğunu değerlendiriyoruz” ifadesinde geçen değerlendirme sonuçlanmış mıdır? Bu üç askerimizin isimleri ve akıbetleri nedir? Türk Silahlı Kuvvetlerimizin askerlerimizi terör örgütünün elinden kurtarmak için bir çalışması var mıdır?

3) Sefter Taş ve Fethi Şahin isimli askerlerimizin akıbeti nedir? Askerlerimiz eğer iddia edildiği üzere yakılarak katledilmediler ise şu an hayattalar mıdır?