Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Bahçeli’den sonra Erdoğan da Akşener’e ‘genel başkanlığı bırakmaması gerektiğini’ söylemiş

PolitikYol Özel

[email protected]

PolitikYol’un edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘genel başkanlığı bırakmaması gerektiğini’ söyledi.

Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Erdoğan’ın telefonla bayramlaştığı parti genel başkanları arasında Meral Akşener de yer aldı.

Akşener ile Erdoğan arasındaki görüşmede karşılıklı bayramlaşmanın ardından konu İYİ Parti’nin kurultayına geldi. Erdoğan’ın kurultayda Akşener’in aday olmama kararını da kısaca değerlendirdiği öğrenildi.

İYİ Partililerin de haberdar olduğu bu değerlendirme sırasında Erdoğan, Akşener’e genel başkanlığa aday olmama kararı için “Bırakmamanız daha isabetli olabilir” dediği belirtildi. Parti kaynakları da görüşmenin içeriğine dair bilgileri doğrularken, Akşener’in cevabı hakkında yorum yapmak istemedi.

Dün MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret eden MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘Akşener’in partisinin başında kalması gerektiğini’ söylemişti.

Ne olmuştu?

Akşener, 2023 genel seçimleri yenilgisinden sonra CHP’ye yerel seçimlerde ittifak kurmayı reddetmişti. İYİ Parti lideri bu süreçte CHP’nin önde gelen isimlerini çok sert ifadelerle hedef almıştı.

31 Mart’ta düzenlenen yerel seçimlerdeyse İYİ Parti illerde sadece Nevşehir Belediyesi’ni kazanırken oy oranı yüzde 3,77 oldu.

Akşener yenilgiden sonra olağanüstü kurultay düzenleneceğini söylemişti. 27 Nisan’daki kurultayda İYİ Parti lideri aday olmayacağını açıklamıştı.

Bu bağlamda başta partinin grup başkan vekili Müsavat Dervişoğlu ve grup başkanı Koray Aydın olmak üzere birçok isim adaylığını ilan etmişti.

PolitikYol’un edindiği bilgiye göre Akşener, son anda aday olmaya karar vermezse Dervişoğlu’nu destekleyecek.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER