MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “laiklik” konusundaki sözlerine, “Sayın Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir. Türkiye’yi bir başka yere sürükleyebilecek, istismarlara vesile olabilecek bir karanlık kuyuya sürüklenmesine vesile olmamalıdır” dedi. 

Bahçeli, partisinin grup toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİNİ TARTIŞMAYA AÇMAK DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL" 

“Meclis Başkanı’nın İstanbul’da yapmış olduğu konuşmada yeni anayasada laik yer almasın şeklinde ifadeleri var, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Bahçeli, “Anayasamıza göre seçilmiş bir Meclis Başkanımızın anayasanın ilk dört maddesini tartışmaya açması doğru bir yaklaşım değildir. Bir yandan anayasa değişiklikleri üzerinde düşüncelerinizi ortaya koyacaksınız ama bu düşüncelerinizin gerçekleştirilmesinde milletimizin ön şart ve kabulü olan 4 maddenin içerisindeki laikliği ayrıca tartışmaya açacaksınız, bu doğru bir düşünce olmamıştır. Sayın Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir. Türkiye’yi bir başka yere sürükleyebilecek, istismarlara vesile olabilecek bir karanlık kuyuya sürüklenmesine vesile olmamalıdır” yanıtını verdi. 

“Hatasından dönmelidir derken, sözünü geri mi almalıdır, istifa mı etmelidir?” sorusuna da MHP Genel Başkanı, “Ne söylemişsem onu anlayın” dedi. 

(ANKA)