Cuma, Haziran 14, 2024

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının ‘gizli tanığı’ Serdar Sertçelik Macaristan’da tutuklandı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında hem sanık, hem de gizli tanık olan, firar ettiği ortaya çıkınca hakkında kırmızı bülten çıkarılan Serdar Sertçelik, Macaristan’da yakalandı. Sertçelik’in, 6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandığı bildirildi. 

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının firari sanığı Serdar Sertçelik, Macaristan’da yakalandı.

NTV’nin aktardığına göre, Sertçelik’in iadesi için süreç başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı Sertçelik’in tutuklandığını doğruladı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Sertçelik’in tutuklandığı doğrulandı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Sertçelik’in 25 Mayıs günü sahte pasaport ile Roszke Sınır Kapısı’ndan geçerken yakalandığı aktarıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kırmızı Bülten ile aranan Serdar Sertçelik yakalandı. Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan; Malvarlığı Değerlerinin Meşru Bir Yolla Elde Edildiği Konusunda Kanaat Uyandırmak, Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye Olma, Kasten Öldürme, Bir Suçu Gizlemek veya Başka Bir Suçun Delillerini Gizlemek ya da Yakalanmamak Amacıyla Öldürme, Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye Olma suçlarından Kırmızı Bülten ile 17 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uluslararası seviyede aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in müşterek çalışmaları sonucu Macaristan’da yakalandı. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğümüze bağlı İnterpol Europol Dairesi Başkanlığımızın takibini sürdürdüğü şahıs, 25 Mayıs 2024 tarihinde Gürcistan sahte pasaportu ve Simeon Nikos kimlik bilgisiyle Roszke Sınır Kapısından giriş yapmaya çalışırken yakalandı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandı’

Gazeteci Müyesser Yıldız da Sertçelik’in 6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandığı bilgisini paylaştı.

Yıldız, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bora Kaplan davasının hem sanığı hem de “M7” kod adlı gizli tanığı olan, firar ettiği ortaya çıkınca hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Serdar Sertçelik’in Macaristan’da yakalandığı ve 6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandığı bildirildi” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan, 8 Eylül 2023 günü yurt dışına kaçmak üzereyken Esenboğa Havalimanı’nda yakalandı.

Kaplan’ın tutuklanmasının ardından dosyanın gizli tanığı Serdar Sertçelik’in gündeme getirdiği ‘hükümete komploiddiası Türkiye’nin gündemine oturdu.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün iki numaralı ismi olduğu iddia edilen Serdar Sertçelik, dava M7 kod adı ile ‘gizli tanık‘ yapılarak 19 sayfa ifade verdi.

Sertçelik’in ev hapsindeyken yurt dışına kaçması ve dosyaya gizli tanık yapılma süreci tartışma yarattı.

Sertçelik, yurt dışına çıktıktan sonra katıldığı bir YouTube yayınında gizli tanık olduğunu açıkladı ve polisler tarafından ifadesinin yönlendirildiğini iddia etti. Sertçelik, Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Fahrettin Koca, Abdulhamit Gül, Macahit Arslan ve Hasan Doğan aleyhine ifade verdirmek istediğini, hükümete bu yolla ‘darbe’ yaptıklarını ileri sürmüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Sertçelik’in iddiaları üzerine 6 Mayıs’ta soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında üst düzey emniyet müdürlerinin de olduğu 10 şüpheliden 7’si “yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs“, “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve “suçluyu kayırma” suçlarından tutuklanmıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER