Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle bağlantılı "gizli tanık" soruşturması kapsamında 6'sı emniyet mensubu 11 şüpheli hakkında iddianame düzenledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, iddianame Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Sokak hayvanları yasa teklifi: İlk yedi madde kabul edildi Sokak hayvanları yasa teklifi: İlk yedi madde kabul edildi

İddianamede eski Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, eski Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, eski Şube Komiserleri Ufuk Gültekin, Gökhan Karaca ve Metehan İlkyaz ile Nurullah Özgür Kopuk, Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik "şüpheli" olarak yer aldı.

İddianamenin kabulü halinde şüphelilerden Öner, "görevi kötüye kullanma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "suçluyu kayırma" suçlarından 2 yıldan 11 yıla, emniyet mensubu diğer şüpheliler Çelik, Demircan, Gültekin, İlkyaz ve Karaca aynı suçların yanı sıra "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 4'er yıldan 15'er yıla kadar hapisle yargılanacak.

Sivil şüphelilerden Kopuk, "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar; Kaçan, Çotuk, Kubat ve Sertçelik ise "suçluyu kayırma" suçundan 6'şar aydan 5'er yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

Ayırma kararları

Savcılık, şüpheliler hakkında TCK'nin "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlığı altındaki 316. maddesinde düzenlenen "suç için anlaşma" suçundan yürütülen soruşturmayı ayırarak, başka bir soruşturma numarası altında yürütülmesini kararlaştırdı.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının sanığı olan ve kırmızı bültenle aranırken Macaristan'da yakalanan Serdar Sertçelik hakkındaki soruşturmayı da savunmasının alınamaması nedeniyle ayırdı.

Darbe teşebbüsü iddiası iddianamede yer almadı

Halk TV'den İsmail Saymaz'ın haberine göre ise iddianamede darbe teşebbüsüne ilişkin iddialara yer verilmedi.

Ne olmuştu?

Ayhan Bora Kaplan davasında gizli tanık olduğu ve yurtdışına firar ettiği ortaya çıkan Serdar Sertçelik, sosyal medyada operasyonu yürüten emniyetçilerin kendisini hükümet üyeleri aleyhinde ifade vermeye zorladıklarını iddia etmiş ve bazı ses kayıtları paylaşmıştı.

Sertçelik’in iddiaları sonrası, hükümete yakın bazı gazeteciler ve daha sonra da MHP lideri Devlet Bahçeli, emniyet müdürlerinin “yeni 17-25 Aralık operasyonu” planladıklarını iddia eden açıklamalar yapmıştı.

Editör: Haber Merkezi