Organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan aleyhinde 19 sayfa ifade vermiş olan gizli tanığa ulaşılamadığı belirtildi ve tanığın, can güvenliğinden endişe duyduğu ve yurt dışına kaçtığı iddia edildi.

Ersagun Yücel İyi Parti'den istifa etti Ersagun Yücel İyi Parti'den istifa etti

Esenboğa Havalimanı'nda 7 Eylül 2023'te gözaltına alınan tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın da aralarında olduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkındaki dava devam ediyor.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre mahkeme başkanı, gizli tanık 'M7Ü3H9F8C4'ün soruşturma aşamasındaki beyanlarıyla yetineceklerini bildirdi. Başkan, buna gerekçe olarak savcılığın gönderdiği yazıda dinlenmek üzere duruşmada hazır edilemeyeceğini ve gizli tanığa ulaşılamadığını bildirdiğini aktardı. Kaplan ise "Biz soru soramayacak mıyız" diyerek tepki gösterdi. Gizli tanığın, can güvenliğinden endişe duyduğu için 'kaçtığı' ve hala yurt dışında olduğu iddia edildi.

'Polisler gizli tanığın adını söyledi' iddiası

Öte yandan Sabah gazetesi, Ayhan Bora Kaplan'a operasyon yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı dört polisin müdürünün talimatıyla İzmir'e giderek Kaplan’ın avukatıyla görüştüğünü yazmıştı.

DW Türkçe'nin görüştüğü güvenlik kaynakları, bu görüşmede polislerin Kaplan'ın avukatına gizli tanığın adını söylediğini iddia etti. 
Editör: Oğuz Bakır