Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Iğdır’dan dönüşte havalimanında polisler tarafından gözaltına alındı.

Yücel gözaltına alındığını Twitter hesabından şöyle duyurdu:

OdaTV’bib haberine göre Yücel Aydınlık gazetesi ve kendisi hakkında yürüyen bir dava nedeniyle gözaltına alındı. Davacı tarafın da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak olduğu öğrenildi.

Albayrak, Aydınlık’ın 4 Şubat 2014’te yayımladığı “Bakan ve AKP zenginleri için suç örgütü fezlekesi” başlıklı haber nedeniyle Yücel hakkında dava açmıştı.

İlker Yücel’in avukatı Mehmet Nuri Aytekin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Söz konusu haberle ilgili Berat Albayrak tarafından hazırlanan, yayın çizgimize ve gerçeğe aykırı olan tekzip metnini, halkın gerçeği öğrenme hakkına bağlılığımızdan dolayı yayımlamama kararı verdik. Bu gerekçe gösterilerek önce 100 bin TL para cezası verildi ve ardından Yücel, tutuklanarak cezaevine gönderilmek üzere bugün gözaltına alındı. Kısa süre içinde cezanın ödenmesi durumunda Yücel serbest kalacaktır. Yargıda FETÖ egemenliğinin olduğu dönemde aleyhimize verilen bu kararlar kabul edilemez. O gün doğru olan yayımlamama kararımız bugün de doğrudur. “