AB ülkelerinden Avusturya’da Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminden aşırı sağ Özgürlük Partisi’nin adayı Norbert Hofer’in galip çıkıp çıkmayacağı merakla beklenirken Hofer’in II. Dünya Savaşından bu yana Batı Avrupa’nın “ilk aşırı sağ” cumhurbaşkanı olabileceğine dikkat çekiliyor. Bu arada, Hofer’in Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığı ve Türk pasaportluların ülkeye sokulmaması çağrıları dikkat çekiyor.

CNN International, Avusturya’da yapılacak seçimlerden Norbert Hofer’in galip çıkması olasılığını irdelediği haberinde “Seçilirse II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Batı Avrupa’nın ilk aşırı sağ cumhurbaşkanı olacak” sözlerini kullandı.

Hofer’in geçen Mayıs ayında yapılan ancak iptal edilen seçimde 30 bin oy farkıyla Yeşiller adayı Alexander Van der Bellen tarafından yenildiği anımsatılırken Hofer’in son aylarda orta sınfın desteğini artırmak amacıyla söylemlerini bir ölçüde yumuşattığı ancak bunun aşırı sağ seçmenler arasında nasıl karşılanacağının bilinmediği belirtildi.

CNN’ye konuşan Viyana Üniversitesi’nin öğretim üyelerinden Çağdaş Tarih Profesörü Oliver Rathkolb da, “Hofer’in mesajı şu: Güçlüyüm ama benden korkmanız için bir neden yok” dediği değerlendirmesi sırasında Hofer’in kilit mesajlarını “göç karşıtlığı ve İslamcı terör korkusu” olarak özetledi.

Rathkolb, Hofer’in anketlerden Avusturyalıların AB’den çıkmak istemediklerini bildiği için Brexit türü bir referandumuyla ilgilenmediğini belirtti, Türkiye konusunda ise “Hofer, sadece Türkiye’nin AB’ye katılmasına karşı değil aynı zamanda Türklerin Avusturya’ya gelmelerine de karşı” şeklinde konuştu. Rathkolb şunları söyledi:

“Hofer’in Türk pasaportlarının bloke edilmesine atıfları, Özgürlük Partisi’nin Türkler ve Müslümanlar karşıtı genel kampanyasının bir parçası olarak görülmeli, özellikle büyük sayıda Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya ulaşmak amacıyla Türkiye üzerinden sehayat etmelerinden sonra” dedi.

Prof. Rathkolb, Hofer’in cumhurbaşkanı seçilmesi olasılığına ilişkin olarak iki adayın başbaşa gittiklerine dikkat çekerken verdiği “karışık mesajların kaybetmesine neden olabileceği inancını dile getirdi.