Adalet Nöbeti 17. haftasında avukatlar adliyede yaptıkları basın açıklamasında arkadaşlarını almadan gitmeyeceklerini söyledi.

Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları için başlatılan Adalet Nöbeti 17. haftayı geride bıraktı. 18 hafta önce tutukluluğa itiraz edilerek başlanılan nöbete bugün Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal ve İbrahim Kaboğlu destek verdi.

Basın açıklamasının öncesinde bir açıklama yapan Avukat Uğur Yetimoğlu, nöbetin ilk gününden itibaren gelişimini anlattı, nöbete katılarak destek veren herkese teşekkür etti.

Sendika.Org’da yer alan habere göre Cumhuriyet Davası’nda sanık olarak yargılanan dostlarına seslenen Yetimoğlu, “Sevgili Mustafa; engizisyon dönemindeki toplu cezalandırmayı yöntem olarak seçtiklerini biliyoruz. Sevgili Akın; sizden öncekiler gibi muktedirlere boyun eğmediğinizi korkuya teslim olmadığınızı biliyoruz. Sevgili Bülent; cesaret hakkını sonuna kadar kullandığına ve kullanacağına inanıyoruz. Yarın avukatlarınız olarak biz de konuşacağız. Özgürlük mücadelenizde yalnız değilsiniz. Sizi zulmün elinden almadan gitmeyeceğiz” dedi.

Yetimoğlu’nun ardından basın açıklamasını okuyan İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, üç gündür izledikleri duruşmaların nöbetlerinin haklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Duruşmaları izledikten sonra, adliyede nöbet tutmanın nasıl bir anlamı olduğunu daha iyi anladıklarını belirten Durakoğlu, “Anladık ki, adliyelerde adalet için farkındalık yaratmaya, adalet için talep açmaya ihtiyacımız var” dedi.