ÇHD üyesi avukatların yargılandığı dava 30 Mart’ta görülmüş, polis duruşmanın ardından Çağlayan Adliyesi’nin önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara saldırmıştı.Polis saldırısında avukat Şimşek’in beli kırıldı.
Cumhuriyet’in haberine göre, Şimşek’e tekme atarak belini kıran polis, olay görüntüleri fotoğraflanarak tespit edildi. Soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda, “Bir polis memurunun, bayan avukata arkasından bir çok kez tekme attığı, darbelerin sonunda bayan avukatın çığlık attığı, sonrasında ambulansa alındığı” ifade edildi. Raporda, “Tüm kayıt ve görüntülerin incelenmesinde fotoğraflaması yapılan ve daire içine alınan görüntüde olan polis memurunun, bayan avukata tekme attığı değerlendirilmiştir” denildi.

Şimşek’le ilgili Adli Tıp raporu da savcılığa ulaştı. Raporda, Şimşek’in kırığının basit tıbbi müdahaleyle giderilecek ölçüde hafif nitelikte olmadığı, kırıkların yaşam fonksiyonlarına etkisinin orta derece olduğu bildirildi. Şimşek ve tartaklanan diğer avukatlar hakkında “izinsiz gösteri” iddiasıyla başlatılan soruşturma devam ediyor. İfadeye çağrılan 10 avukat önceki gün Çağlayan’da savcılığın karşısındaydı. Ancak hiçbiri ifade vermedi. Şimşek, “İfade vermedik. Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alınması gerekiyordu. İzin alınmamış” dedi.

FELÇ OLABİLİRDİM

Şimşek, daha sonra, polisler hakkında soruşturma yürüten Cumhuriyet Savcısı Ahmet Nuri Saraç’a müşteki olarak ifade verdi. Şimşek, şunları söyledi: “8- 10 kez tekme darbesine maruz kaldım. Ambulansa götürülürken bir polis memuru ‘o parmaklarını da kıracağız’ diye tehdit etti. Doktor, ayakkabılardaki demir nedeniyle, doğrudan belin orta kısmına darbe gelseydi felç kalabileceğimi, şanslı olduğumu söyledi. Bir süre çelik korse kullandım. 1 ay yattım. Her gün fizik tedaviye gidiyorum. İki çocuğum var. Onları kucağıma alamıyorum. Araç kullanamıyorum.”

PolitikYol