Pazartesi, Nisan 15, 2024

Avukat Feyza Altun gözaltına alındı

Avukat Feyza Altun hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Avukat Altun, evinde polislerce yapılan aramanın ardından gözaltına alınarak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki binasına götürüldüğü öğrenildi.

Altun, gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolü için götürüldüğü hastane önünde, “Türkiye laik bir ülkedir. Türkiye’de şeriat yok. Türkiye şeriat ile yönetilmiyor hiçbir zaman da şeriat ile yönetilmeyecek” diye konuştu.

Habertürk‘ün aktardığına göre Altun hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle re’sen soruşturma başlatıldı. Beykoz başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Altun’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlaması yöneltildi.

Altun, X hesabından yaptığı paylaşımla sözünün arkasında durduğunu söyledi: “Bugüne kadar hiçbir inançla ilgili en ufak rencide edici şey yazmadım yazmam da. Kimsenin dini inancı , hangi din olursa olsun onu yaşama biçimi beni ilgilendirmez. Şeriat dediğiniz şey sokaklarda kadın taşlayan Taliban aklıdır benim için. Bu bağlamda sözümün de arkasındayım. Bu ülkede de o rejim uygulanmayacak. Bu ülkede modern laik hukuk kuralları geçerlidir. Şeriat istemek anayasal düzeni tehdittir ve suçtur. Ettiğiniz küfür hakaret ve tehditleri iade ediyorum.”

Ne olmuştu?

Altun, önceki gün X hesabından Farsça bir şiir yayınlamış ve altına bir sosyal medya kullanıcısı yorum yapmıştı. Altun yoruma, “Şeriate s*kayım” diyerek karşılık verince söz konusu paylaşım silinmişti.

Altun’un bu paylaşımını “İslam dinini hedef alan bir paylaşım” olarak değerlendiren bir kesim, avukat hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER