ABD Başkanı Donald Trum’ın İran’ın nükleer anlaşmaya uymaması ile ilgili uyarılarının ardından Avrupalı ülkeler, bir takım tedbir ve önlem almaya hazırlanarak, Trump’ın 15 ekimde nükleer anlaşmayı yeniden uzatma taleplerini geri çevirmesi halinde nükleer anlaşmayı korumaya çalışıyorlar.

ParsToday’in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmaya karşı izlediği olumsuz yaklaşımı ve İran ile 5+1 grubu arasında imzalanan bu anlaşmayı yok etme çabalarına karşı Avrupa nükleer anlaşmanın korunmasında ısrarını sürdürüyor. Bu durum Atlantic Okyanusunun doğu ve batısında yer alan Avrupa ile ABD’nin yaşadığı anlaşmazlıklardan biri olarak gösteriyor.

ABD’de Trump iktidara geldikten sonra yaptığı açıklama ve izlediği tutum ve yaklaşımlarıyla Avrupalılar’ın rahatsızlığına neden oldu.

“İNGİLTERE VE AB DE RAHATSIZ”

nükleer anlaşmaya karşı sergilediği tutum ve pozisyonu Washington’un Avrupalı müttefikleri kabul etmiyor. İngiltere Başbakanı, ülkesinin ABD’nin stratejik müttefiği sayılmasına rağmen nükleer anlaşmanın korunması gerektiğine vurgu yapıyor. Diğer taraftan başka Avrupalı ülkeler de, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde küresel liderliğine soyunan bu ülke için ağır sonuçları olacağına inanıyorlar. Nitekim AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşamadan çekilmesinin Washington’un güvenilmez olduğu anlamına geleceğini belirterek, kinayeli bir edebiyatla ABD’nin iki yıl İran’ın nükleer anlaşmaya uyduğunu onaylayan aynı ülke olduğunu, ancak gelinen noktada bu anlaşmayı reddettiğini kaydetti.

Avrupalı yetkililer ve liderlerin nükleer anlaşmanın korunması gerektiğine dair yaptığı açıklamalardan, onlara göre, nükleer anlaşmanın uygun bir işlevi olan bir anlaşma sayılıyor ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından İran’ın nükleer anlaşmaya uyduğunu 8 kez rapor etmesi için anlaşmanın devam etmesi gerekiyor.

Almanya, Fransa ve İngiltere liderleri başta olmak üzere üst düzey Avrupalı yetkililer açısından, İran ile dünyanın 6  gücü arasında imzalanan nükleer anlaşma ABD’nin desteği olmadan çökebilir, bu da olursa çok büyük etki ve sonuçları olabilir.