Almanya’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çıkan sürpriz seçim sonuçlarının yankıları sürüyor. Almanya Sosyal Demokrat Partisi oy oranlarının düşmesinin ardından yeni bir liderlik arayışının yanında erken seçim ve sol ittifak tartışmalarını da yürütmeye başladı. 

Almanya siyasetinde Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin yankıları sürmeye devam ediyor. 26 Mayıs’taki AP seçimlerinde üçüncü olan koalisyon ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nde (SPD) lider Andrea Nahles’in istifasının ardından yeni liderlik tartışmaları ile birlikte ideolojik tartışmalar da gündeme oturdu. SPD seçimlerde yüzde 15,6 oy alarak bir önceki seçimlere oranla yüzde 11,7 oy kaybetmiş ve bu sonuçla tarihindeki en kötü seçim sonucunu almıştı.

Bu seçim sonuçlarının yarattığı kargaşa sürerken SPD içinde önde gelen bir grubun Merkel’in liderliğindeki büyük koalisyona alternatif oluşturabilecek bir sol ittifak üzerinde durduğu öğrenildi.

Parti, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde tarihinin en düşük oy oranlarına gerileyerek tepetaklak olmasının ardından Başbakanlıkta ve parti liderliğinde son dönemi olduğunu açıklayan Merkel hükümetinin sonunu hızlandırmayı ve erken seçimlere sol bir ittifakla gitmeyi tartışmaya başladı. Bu formül kapsamında SPD’nin kıdemli isimlerinin Yeşiller ve Die Linde (Sol Parti) yöneticileri ile bir araya geldiği öğrenildi. Konu ile ilgili Alman basınına konuşan SPD’nin bölgesel liderleri de bu alternatif üzerinde durulduğunu onayladı.

SPD’DE LİDERLİK YARIŞI

İdeolojik tartışmaların yanında partide liderlik yarışı da sürüyor. Liderlik için Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil’in adı geçiyor. Ancak liderlik konusunda en çok dikkat çeken isim Sosyal Demokrat Parti’nin gençlik örgütü (JUSOS) Başkanı 29 yaşındaki genç siyasetçi Kevin Kühnert. Alman basınında Kühnert’in tecrübesinin ve yaşının yetersiz olduğu öne sürülse de Kühnert BMW’nin kamulaştırılması gibi önerilerle ülkenin en dikkat çeken siyasetçileri arasında.

YEŞİLLLER YÜKSELİŞTE

Almanya’da son açıklanan kamuoyu yoklamalarında ise AP seçimlerinde büyük bir başarı yakalayan Yeşiller’in yükselişinin devam ettiği görülüyor. Son kamuoyu araştırmalarının sonuçları, Yeşiller’in ikinci parti  SPD’yi geride bırakarak, Hristiyan Birlik partileriyle yarıştığını ortaya koydu.

Seçim Araştırma Grubu’nun son anketine göre Yeşiller 6 puan yükselerek yüzde 26 seviyelerine ulaşırken Forsa şirketinin anketine göre ise Yeşiller Partisi’nin yüzde 27 oy oranını yakalayacağı belirtiliyor.

Bu arada Merkel’in liderliğini bırakacağı muhafazakar partinin de Yeşillerle olası bir işbirliğine sıcak baktığı öğrenildi.

(Reuters, Euronews, DHA)