Cuma, Aralık 1, 2023

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da işçi mücadeleleri sürüyor

Mutahhar Aksarı
Mutahhar Aksarı
Mutahhar Aksarı, 1955 İzmir-Ödemiş doğumlu. Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü mezunu. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi’nde tamamladı. Öğretmenliğinin yanı sıra pek çok dernek, sendika, vakıf gibi demokratik kitle örgütünde (Eğitim-İş, Eğit-Sen, Eğitim-Sen, Eğit-Der, Ankara’daki Ödemişliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı) görev aldı. Eğit-Der’in abece, Eğitim-Sen’in EĞİTİM VE YAŞAM dergilerinin yazı kurulu üyesi, Eğitim-Sen’in EĞİTİM BİLİM TOPLUM Üç Aylık Hakemli Dergisi Yayın Kurulu üyesi ve editörlerinden. Köy Enstitüleri Çağdaş Eğitim Vakfı (KEÇEV) KÖY ENSTİTÜLERİ BÜLTENİ’nin bir yıl yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Görev yaptığı okullarda ve bağlı ilçe milli eğitim müdürlüklerinde süreli dergilerin yayımlanmasına yazı kurulu üyesi olarak katkıda bulundu. Yenimahalle Okullararası Tiyatro Şenliği ile Cumhuriyetimizin 75. Yılı’na adanmış Ankara Okullararası Tiyatro Şenliği’nin oluşumunda ve yürütülmesinde ilçe ve il Komisyon Üyesi olarak görev üstlendi. Ayrıca Yenimahalle İlçesinin eğitim sorunlarına ilişkin pek çok araştırmaya katıldı ve yürüttü. İlk yazıları, Kırıkkale-KALE Gazetesi Sanat Eki’nde yayımlandı. Haftalık HAYMANA, HAYMANAHABER ile Günlük ÖDEMİŞ TİCARET, ÖDEMİŞ KÜÇÜKMENDERES, ÖDEMİŞ YÜZDE 100 BÜLTEN ve BirGün gazetelerinde; Aylık ÖĞRETMEN DÜNYASI, EĞİT-DER abece, Eğitim-İş/EĞİTİM DÜNYASI, YOĞUNLUK, TMOLOS, BAĞLAÇ, Eğitim-Sen/EĞİTİM VE YAŞAM ile Eğitim-Sen/Üç Aylık Hakemli Dergi EĞİTİM BİLİM TOPLUM dergilerinde eğitim ve eğitim sorunlarına ilişkin inceleme ve araştırma yazıları, kitap tanıtıları, söyleşiler, gezi yazıları, İngilizce’den Türkçe’ye çevirileri yayımlandı. Pek çok kitabın düzeltisini yaptı. KEÇEV yayını “MUSTAFA AYDOĞAN’A ARMAĞAN KİTAP (KÖY ENSTİTÜLERİNE YAKLAŞIM)” adlı kitabın 4 yazarından biri. Yazın ve yayın çalışmalarını Ankara’da sürdürmekte. Evli ve bir oğlu var.

AVRUPA

SIRBİSTAN: Binlerce postacının grevi yayılıyor

Sırbistan’ın dört bir yanındaki postacılar, üç hafta önce Novi Sad şehrinde başlatılan ülke çapındaki greve katılmaya devam ediyor. Nova‘ya göre, grevlere 4.000 ile 5.000 arasında işçi katıldı; bu, devlete ait Pošta Srbije çalışanlarının neredeyse yarısını oluşturuyor. İşçiler toplu işten çıkarma tehditlerine karşı çıkıyor. Bu hafta iki şehirdeki posta işçileri daha çalışmayı durdurdu. Grevciler, birçoğunun ulusal ortalama maaşın yarısından azını kazanması, kârdan pay alınması ve yönetimin zorbalığına son verilmesi nedeniyle yüzde 30’luk ücret artışı talep ediyor.

FİNLANDİYA: İşçiler kemer sıkmaya karşı greve devam ediyor

Finlandiyalı işçiler, sağcı koalisyon hükümetinin uygulamaya koyduğu çalışma reformuna ve bütçe kesintilerine karşı bu hafta da grevlerine devam etti. Hizmet sektörü, inşaat ve enerji şirketlerindeki işçiler bu hafta boyunca bölgesel 24 saatlik grevlere katıldı ve gıda sektöründeki SEL sendikasının yaklaşık 4.000 üyesi işi bıraktı. Hükümet konut yardımlarında, işsizlik desteğinde, göçmen haklarında ve ücretsiz hastalık izninde kapsamlı kesintiler yapmayı planlıyor. Ayrıca, bir mahkemenin grevin “yasadışı” olduğuna hükmetmesi halinde hem sendikalara hem de bireysel işçilere para cezası uygulanarak, sempati ve siyasi grevler de dahil olmak üzere grev hakkı bir günle sınırlandırılacak.

İTALYA: Aşırı sağcı hükümet, genel grevi kısıtlamak istiyor

Salı günü, İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanı, sağcı Lega Nord’dan Matteo Salvini ve Başbakan Yardımcısı, bu Cuma günü planlanan ulusal genel grevi dört saatlik grevle sınırlayan bir kararnameyi imzaladı. Toplu taşıma ve diğer hizmetlerde çalışan işçiler İtalya genelinde greve çıkacak. Cuma günkü grev, CGIL ve UIL sendikaları tarafından faşist Fratelli d’Italia’nın Giorgia Meloni hükümetinin sunduğu bütçeye karşı çıkmak.

ALMANYA: Kamuda uyarı grevleri

Kamu çalışanları, bir milyondan fazla işçiyi kapsayan toplu sözleşmeye ilişkin anlaşmazlık nedeniyle bu hafta uyarı grevi düzenledi. Hamburger Abendblatt‘ın haberine göre Birleşik Hizmetler Sendikası (Verdi), yüzde 10,5 veya 500 avroluk ücret artışı çağrısında bulunuyor. Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme sonucunun normalde grev hakkı olmayan 1,4 milyon memura da uygulandığı bildiriliyor. Süddeutsche Zeitung, Çarşamba günü Magdeburg ve Halle şehirlerinde binlerce yol inşaatı işçisi, eğitimci ve adliye çalışanının işi durdurduğunu bildirdi. Salı günü Hamburg’da diğer kamu sektörü inşaat işçileri iş bıraktı ve Berlin’de yaklaşık 3.000 kreş çalışanı Perşembe günü bir uyarı grevi düzenledi.

Tren makinistleri maaş ve çalışma saatlerinin düşürülmesini istiyor

Tren makinistlerinin Çarşamba gecesi saat 22.00’den Perşembe günü saat 18.00’e kadar iş bırakması ülke çapında büyük bir etki yarattı. Alman Tren Makinistleri Sendikası üyeleri, çalışma süresinin tam tazminatla birlikte 38 saatten 35 saate düşürülmesi ve aylık maaşların 555 avro artırılması çağrısında bulunuyor. Deutsche Bahn, 32 aya yayılan yüzde 11,5’lik (yıllık ortalama yalnızca yüzde 4,2) ücret artışı önerdi ve çalışma saatlerindeki azalmayı tamamen reddetti. Taz‘a göre grevin büyük bir etkisi oldu; planlanan uzun mesafe hizmetlerinin yalnızca yüzde 20’si çalışıyor ve bazı bölgelerde hiçbir yerel hizmet bulunmuyor.

FRANSA: Memurlar göçmen karşıtı yasayı kınamak için greve çıktı

Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Dairesi’nin (OFPRA) memurları, Senato’da oylanıp daha sonra onaylanan göçmen karşıtı yasayı kınamak için Salı günü iş bıraktı. Politis‘in haberine göre düzinelerce grevci Senato binasının önünde protesto gösterisi yaptı. Aşırı sağcı Action Française sempatizanı İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından getirilen yasa, göçmenlerin sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor ve uzun vadeli izin almanın önündeki engelleri artırıyor. Otelcilik, temizlik ve inşaat gibi düşük ücretli sektörlerde güvencesiz bir işgücü yaratmak amacıyla, işgücü sıkıntısı yaşanan işlere bir yıllık oturma izni getiriyor.

İSVEÇ: Tesla grevine destek artıyor

İsveç’teki Tesla bakım atölyelerindeki işçiler, IF Metall sendikasının 130 üyesinin greve gittiği 27 Ekim’den bu yana grevde. Geçen hafta daha fazlası katıldı ve 17 atölyede yaklaşık 500 işçi şu anda Amerikalı elektrikli otomobil üreticisinden toplu sözleşme talebiyle grevde. İsveç genelindeki diğer işçiler Tesla işçilerini desteklemek için sempati grevlerine başladı. Liman işçileri Tesla arabalarını İsveç limanlarında boşaltmayı reddetti ve Seko sendikasındaki posta işçileri önümüzdeki haftadan itibaren Tesla’ya teslimatları durduracak. Reuters, alüminyum parçalar üreten Hydro Extrusions’ın Vetlanda fabrikasındaki 50 işçinin Cuma gününden itibaren Tesla otomobilleri için herhangi bir parça üzerinde çalışmayı durduracağını bildirdi. IndustriAll Europe‘a göre elektrikçiler ve temizlik işçileri de Cuma gününden itibaren Tesla araçları ve işyerlerinde çalışmayı bırakacak.

POLONYA: Kamyon sürücülerinin Ukrayna sınır ablukası sürüyor

Kamyon sürücüleri, geçen haftanın başında Polonya ile Ukrayna arasındaki üç geçiş noktasındaki ablukayı sürdürüyor. Sürücüler, Ukraynalı nakliyecilere izinlerin yeniden verilmesini ve Polonya’ya dönen boş kamyonlar için ayrı bir şerit oluşturulmasını talep ediyor. Unian‘a göre Ukrayna hükümet kaynakları, hafta sonu itibariyle 2.500’den fazla kamyonun Ukrayna’ya girmek için beklediğini söyledi. İşletmeler Strana’ya, abluka nedeniyle Gdansk’tan Kiev’e kargo taşıma maliyetinin dört katına çıktığını bildirdi. Protestocu tır şoförleri, taleplerinin karşılanmaması halinde yeni yıla kadar eyleme devam edeceklerini söylüyor.

İNGİLTERE: Kuzeydoğudaki otobüs şoförleri üç haftadır kontak kapattı

Go North East’te çalışan yaklaşık 1.300 İngiliz otobüs şoförünün 28 Ekim’de başlattığı grev devam ediyor.  Unite ve Go North East arasında hükümetin arabuluculuk hizmeti Acas’ın aracılık ettiği son tur görüşmeler Salı günü sonuçsuz kaldı. Sürücüler daha önce enflasyonun altında ücret teklifini reddetmiş ve 30 Eylül’den 6 Ekim’e ve 14-20 Ekim’e kadar iş durdurma kararı almıştı. İlgili depolar Consett, Gateshead, Hexham, Percy Main, Sunderland ve Washington. Ana şirket Go-Ahead Group geçen yıl 85 milyon £ kâr bildirdi. Unite’a göre, Go North East sürücüleri ülkedeki en düşük ücret alan sürücüler arasında yer alıyor ve ortalama sürücü saatte 12,83 £ kazanıyor.

Sekiz üniversitede üç gün ders yapılmadı

Sekiz üniversitedeki öğretim görevlilerinin üç günlük grevi Salı günü başladı. Yılın başlarında yaklaşık 90 kolejde İleri Eğitim kolejlerinde çalışan Üniversite ve Kolej Sendikası (UCU) üyeleri arasında yapılan bir oylama, üyelerin büyük bir bölümü greve katıldı. Grev yapan kolejler arasında Bolton College, Croydon College ve Newcastle and Stafford College Group var. Salı günü Londra’daki Emmanuel Center’da milletvekili John McDonnell’in konuşmasıyla bir miting düzenlendi.

Huddersfield kentindeki üniversite destek personeli üç gün iş bıraktı

Birleşik Krallık’taki Kirklees kolejindeki destek personeli, ücret konusunda devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle 7-9 Kasım’da grevdeydi. Unison sendikası üyeleri, Eylül 2022’den itibaren minimum 2.000 £ olmak üzere yüzde 10’luk bir artış istiyor. Üniversite yönetimi pazarlık yapmayı reddetti ve 2025’e kadar maaşları gözden geçirmeyeceğini söyleyerek bu yıl için bir maaş ödülü koydu. Daha önce de Eylül ayında aynı sorun nedeniyle dört günlük iş durdurma kararı almışlardı. Bu greve, grev yetkisi artık sona ermiş olan UCU’ya ait öğretim görevlileri de katılarak destek verdi.

Londra’daki ruh sağlığı sosyal hizmet uzmanları aşırı iş yükünden rahatsız

Barnet’in Londra’daki kuzey ve güney ekiplerindeki ruh sağlığı çalışanları, süren personel sıkıntısı nedeniyle Salı günü üç günlük greve gitti. Unison üyeleri halihazırda 26 Eylül, 3-4 Ekim, 10-12 Ekim ve 7-9 Kasım tarihlerinde iş bırakmıştı. Ayrıca 4-8 Aralık’ta , gelecek yıl 15-19 Ocak, 5-9 Şubat ve 4-8 Mart tarihlerinde iş bırakacaklar. Haziran ayında, Unison sendika şubesi bu yıl toplam 22 işçiden dokuzunun işten ayrıldığını bildirdi. Ekiplerde deneyimli eleman eksikliği de var.

KUZEY İRLANDA: Eğitim Kurumu çalışanları greve çıktı

Kuzey İrlanda Eğitim Kurumu’nda okul otobüsü taşımacılığı, idare, yiyecek-içecek, temizlik ve sınıf asistanlarının da aralarında bulunduğu personel Salı günü 48 saatlik greve başladı. Perşembe günü kurumdaki greve Unison, GMB ve NIPSA üyeleri de katıldı.

ORTA DOĞU

İRAN: İnşaat ve çelik işçilerinin grev ve protestoları sürüyor

6 Kasım’da Chabahar kentindeki Arme-No Petrokimya şirketinde çalışan yaklaşık 150 inşaat işçisi, beş aydır ödenmeyen maaşları nedeniyle greve gitti. Gözetleme hatları kurdular ve sahaya girmeye çalışan şirket mühendislerini geri çevirdiler. Pazar günü, Ahvaz’daki Ulusal Çelik Sanayi Grubu işçileri üst üste üçüncü gün grevdeydi. Fabrikadaki tüm işçiler greve katıldı. Talepleri, diğer çelik şirketi çalışanlarının maaşlarına paralel olarak daha yüksek ücret. Ayrıca şirket tarafından işten atılan işçilerin işe iadesi. “Bu daha başlangıç” sloganlarıyla, mücadelelerindeki kararlılığı ortaya koydular.

AFRİKA

NİJERYA: İşçiler devlet şiddetine karşı süresiz ulusal greve başladı

Nijeryalı işçiler, Ulusal Sanayi Mahkemesi’nin engelleme girişimine rağmen, ücret ve çalışma koşulları konusundaki mücadelelerini sindirmek için devlet şiddetinin tetiklediği 14 Kasım’da ülke çapında bir grev başlattı. Nijerya Çalışma Kongresi (NLC) ve Sendika Kongresi’ndeki (TUC) demiryolu, denizcilik ve diğer ulaştırma, tekstil, posta ve telekom işçileri, yerel hükümet çalışanları ve yargı personeli dahil olmak üzere akademik ve diğer eğitim personeli en az 19 sendika üyesi 14 Kasım’da eyleme başladı. İlgili diğer kişiler arasında banka, kamu hizmeti ve sağlık çalışanları da yer alıyor. Nijerya’daki Ulusal Elektrik Çalışanları Sendikası’na (NUEE) bağlı elektrik işçileri, 14 Kasım’da eyleme katılarak ulusal şebekeyi kapattı ve ulusal elektrik kesintisine neden oldu. Talepleri arasında NLC başkanı Joe Ajaero ve Imo Eyaletindeki diğer işçi liderlerinin devlet tarafından organize edilen şekilde dövülmesine karışanların tutuklanması ve yargılanması, Imo polis komiseri ve bölge komiseri de dahil olmak üzere yetkililerin görevden alınması ve uzun süredir devam eden soruşturmalar yer alıyor. Asgari ücretin uygulanmaması gibi şikâyetler var. Ajaero, 4 Kasım’da Imo Eyaletinin başkenti Owerri’de ödenmemiş maaşların, ödeneklerin, emekli maaşlarının ve bahşişlerin yanı sıra asgari ücretle uyumlu maaş seviyelerinin ödenmesini talep eden bir yürüyüşe öncülük ettiğinde saldırıya uğradı. Kano Eyaletinde tüm ilk ve orta okullar ile yüksek öğretim kurumlarının yanı sıra tüm bankalar ve hastaneler kapatıldı.

GÜNEY AFRİKA: Gold One madencileri sendikanın tanınması için greve çıktı

Johannesburg’un doğusundaki Gold One madencileri, sendikanın tanınması nedeniyle geçen hafta sonunda greve başladı. Maden İşçileri ve İnşaat Sendikaları Derneği’nin (AMCU) çoğunluk sendikası olarak tanınmasını talep ediyorlar. Şu anda şirket yalnızca Ulusal Maden İşçileri Sendikasını tanıyor. ACMU’yu çoğunluk sendikası haline getirmek için altın madencilerine oylama yapılması çağrısında bulunuyorlar. Madenciler, AMCU’nun tanınması için bir tarih talep etmek amacıyla madenin girişinde toplandı. Pazartesi günü kendilerini dağıtmak için plastik mermi kullanan polisle çatıştılar. Polis ayrıca grev gözcülerine ait arabalara da el koydu. Dağılan madenciler daha sonra greve devam etmek için maden girişine döndü. Geçen ay yaklaşık 500 madenci AMCU’nun tanınması için üç günlük bir yeraltı oturma eylemi düzenlemişti.

KwaZulu-Natal eyaletindeki öğretmenler maaş ve boş kadrolar nedeniyle grevde

Öğretmenler geçen hafta Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletindeki okullarda maaşlar, boş kontenjan seviyeleri ve kâğıt ve mürekkep gibi günlük temel ihtiyaçları satın alacak paranın olmaması nedeniyle greve çıktı. Güney Afrika Demokrat Öğretmenler Sendikası, bazı okul müdürlerinin bu eşyaları satın almak için kendi paralarını kullanmak zorunda kaldıklarını iddia etti. Eylemin 9’dan 11’e kadar olan sınıf öğrencilerine yönelik iç sınavların yapılmasını etkilemesi bekleniyordu.

 

 

KAYNAK: www.wsws.org

 

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Mutahhar Aksarı
Mutahhar Aksarı
Mutahhar Aksarı, 1955 İzmir-Ödemiş doğumlu. Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü mezunu. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi’nde tamamladı. Öğretmenliğinin yanı sıra pek çok dernek, sendika, vakıf gibi demokratik kitle örgütünde (Eğitim-İş, Eğit-Sen, Eğitim-Sen, Eğit-Der, Ankara’daki Ödemişliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı) görev aldı. Eğit-Der’in abece, Eğitim-Sen’in EĞİTİM VE YAŞAM dergilerinin yazı kurulu üyesi, Eğitim-Sen’in EĞİTİM BİLİM TOPLUM Üç Aylık Hakemli Dergisi Yayın Kurulu üyesi ve editörlerinden. Köy Enstitüleri Çağdaş Eğitim Vakfı (KEÇEV) KÖY ENSTİTÜLERİ BÜLTENİ’nin bir yıl yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Görev yaptığı okullarda ve bağlı ilçe milli eğitim müdürlüklerinde süreli dergilerin yayımlanmasına yazı kurulu üyesi olarak katkıda bulundu. Yenimahalle Okullararası Tiyatro Şenliği ile Cumhuriyetimizin 75. Yılı’na adanmış Ankara Okullararası Tiyatro Şenliği’nin oluşumunda ve yürütülmesinde ilçe ve il Komisyon Üyesi olarak görev üstlendi. Ayrıca Yenimahalle İlçesinin eğitim sorunlarına ilişkin pek çok araştırmaya katıldı ve yürüttü. İlk yazıları, Kırıkkale-KALE Gazetesi Sanat Eki’nde yayımlandı. Haftalık HAYMANA, HAYMANAHABER ile Günlük ÖDEMİŞ TİCARET, ÖDEMİŞ KÜÇÜKMENDERES, ÖDEMİŞ YÜZDE 100 BÜLTEN ve BirGün gazetelerinde; Aylık ÖĞRETMEN DÜNYASI, EĞİT-DER abece, Eğitim-İş/EĞİTİM DÜNYASI, YOĞUNLUK, TMOLOS, BAĞLAÇ, Eğitim-Sen/EĞİTİM VE YAŞAM ile Eğitim-Sen/Üç Aylık Hakemli Dergi EĞİTİM BİLİM TOPLUM dergilerinde eğitim ve eğitim sorunlarına ilişkin inceleme ve araştırma yazıları, kitap tanıtıları, söyleşiler, gezi yazıları, İngilizce’den Türkçe’ye çevirileri yayımlandı. Pek çok kitabın düzeltisini yaptı. KEÇEV yayını “MUSTAFA AYDOĞAN’A ARMAĞAN KİTAP (KÖY ENSTİTÜLERİNE YAKLAŞIM)” adlı kitabın 4 yazarından biri. Yazın ve yayın çalışmalarını Ankara’da sürdürmekte. Evli ve bir oğlu var.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI