Türkiye A Milli Erkek Futbol Takımı'nın oyuncusu Merih Demiral, dün oynanan Avusturya maçında iki gol atmış ve Türkiye'nin çeyrek finale çıkmasında büyük bir rol oynamıştı. 2-1 biten maçta Demiral, attığı golden sonra 'bozkurt' işareti yapmıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocakları gibi milliyetçi gruplar tarafından kullanılan bu işaretin 'ırkçı' anlam içerdiğine dair şikayetlerden sonra Demiral hakkında UEFA soruşturma başlatmıştı.

Gazeteci Uğur Dündar da X hesabından yaptığı paylaşımda Demiral'e destek çıktı.

Dündar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de bozkurt işareti yaptığını öne sürerek şunları söyledi:

"Yabancı düşmanlığına, ırkçılığa ve nefret söylemine karşı olmakla kalmıyor, bunları yapanları lanetliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de kullandığı tarihi ve kültürel bir sembol, ırkçılıkla bir tutulamaz. O nedenle hepimiz Merih Demiral'ız..."

Dündar'ı gazeteci ve yazar Dilek Zaptçıoğlu "Kullanmadı hiç" sözleriyle uyardı.

Dündar ise referans olarak ismini Game of Thrones serisindeki 'Jon Snow' karakterinden alan sosyal medya fenomeni 'Con Sinov'u göstererek "Peşin hükme varmadan önce, Atatürk konusunda uzman olan Con Sinov'u okumanızı öneririm. O tweet aklımıza öyle estiği için atılmadı!" dedi. 

Ugur Dundar

Dündar'ın bahsettiği fotoğraf, Atatürk'ün bozkurt yaptığına dair sosyal medyada dolaşıma giren montajlı bir görsel.  

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

Öyle ki, gazetecinin referans gösterdiği Con Sinov da fotoğrafın 'montaj' olduğu yönündeki paylaşımıyla kendisini yalanladı. 

Editör: Haber Merkezi