Ataması yapılmayan öğretmenlerden sonra, şimdi de ataması yapılmayan hekimlerin mağduriyetleri başladı. Olağanüsti Hal KHK’sında güvenlik soruşturması şartı getirilmesinin ardından pek çok hekim soruşturma devam ettiği için göreve başlayamadı.

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile Devlet Memurları Kanunu’na eklenen bir hüküm ile devlet memurluğuna alınmanın ‘genel şartları’na, ‘güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak’ şartı getirilmesinin ardından  Ekim 2016’da ataması gerçekleşen ve görev başı yapması beklenen çok sayıda hekim “güvenlik soruşturması” aylardır sonuçlanmadığından hâlâ bekletiliyor.

Kendileri ile birlikte atamaları yapılan bazı hekimlerin güvenlik soruşturması sona ererken kendilerinin hala bekletildiğini ifade eden bir uzman hekim  mağduriyetini şöyle dile getirdi.

“10 yıldır devlet memurluğu görevini yerine getirme geçmişim olmasına rağmen yaklaşık 10 aydır güvenlik soruşturmasından yanıt bekliyorum. Neden bekletiliyor olduğuma ilişkim aldığım bilgi, öğrencilik yıllarında katıldığım ve ceza almadığım eylemler… Öğrencilik yıllarında muhalif olan çok sayıda insan bekletiliyor. Güvenlik soruşturmasının kriterini bilemiyoruz, net bir açıklamada yapılmıyor. Konuştuğum insanların bir kısmı Gezi’ye katılmış bir kısmı YÖK eylemlerine katılmış. Hakkında dava açılmadığı halde çok sayıda hekim bekletiliyor. Mağduriyete ilişkin idari dava açılabilir ama güvenlik soruşturmasından yazı beklendiği için dava açmak da tercih edilmiyor. Bazılarımızın okul devam ederken aldığı KYK borcu geldi ama işe başlayamadık. Düğün borcuna giren ve ciddi mağduriyetler yaşayanlar da var.”