Bu seçimin galibi MHP. Hemen hemen tüm anket şirketleri baraj altında gösteriyordu bu partiyi. Ama Bahçeli MHP’si beklenenden yaklaşık iki kat fazla oy aldı. Barajı geçti. Üstelik Akşener İyi Partisiyle arasındaki rekabette daha önde ve genç rakibine karşı daha güçlü olduğunu gösterdi. MHP’nin bu beklenmeyen oy oranı Erdoğan’ın şansı oldu. MHP hanesine yazılan fazla oy Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanlığı seçimini almasını sağlamış durumda.

Seçimin mutlak kaybedeni ise Kılıçdaroğlu CHP’sidir. Defalarca yazdık ve söyledik. Kılıçdaroğlu’na halkın güveni kalmamıştır. Halkın CHP’ye verdiği oy parti kimliğinin hatırına kerhen verilen oydur. CHP’nin potansiyelini bu saatten sonra Halk Partisinin gerçek genel başkanı konumuna yükselmiş Muharrem İnce’nin oy oranı yansıtmıştır. İnce sayesinde CHP’nin adayı % 30’luk psikolojik sınırı aştı. Milletvekili listelerini parti içi muhalefeti tasfiye etmek için kullan Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanlığına devamı hem partiyi hem de Atatürkçü & sosyal demokrat kesimi derin bir bölünmeyle baş başa bırakır.

Erdoğan AKP’si son 16 yıllık iktidarı süresinde en ciddi muhalefet dalgası karşısında seçim galibiyeti aldı. Ancak burada AKP ile ittifak arasındaki farkın altı çizilmelidir. AKP’nin oy oranı % 42 seviyesindedir. Parti meclis çoğunluğunu kaybetmiştir. Dahası Erdoğan’ın seçim zaferi tarihinde ilk defa kendi gücü veya partisinin gücünü değil MHP’nin desteğini yansıtmaktadır. Ortada ittifak olmasa Erdoğan başkan olarak seçilemezdi ilk turda.

Akşener ve İyi Partinin beklentileri karşılayamadığı açıkça ortadadır. İyi Parti ne AKP’yi ne de MHP’yi ciddi şekilde yıpratmıştır. Akşener’nin ve partisinin siyasette şu an için bir karşılığı olabilir. Ama Akşener üzerinden merkez sağı yeniden diriltmeye dair çabanın bir ölü diriltme ayininden başka bir şey olmadığını bu seçim sonuçlarıyla kesin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Akşener yeni Erdoğan İyi Parti ise yeni AKP değildir.

HDP’nin MHP ile birlikte seçimin kazanını olduğunu düşünüyorum. Genel başkanı dahil olmak üzere vekillerinin epey bir kısmı ve tüm belediyeleri iktidar tarafından derdest edilmiş HDP yine barajı aşmış ve siyasal sosyolojik açıdan Türkiye siyasetinde kalıcı olduğunu göstermiştir.

Peki, şimdi ne olacak? Erdoğan başkan ama Bahçeli’ye dikkat etmek zorunda. Bahçeli Erdoğan için küçük ortak seviyesinin üstünde bir güce sahip. MHP Cumhur İttifakından koparsa ne Erdoğan ne de AKP ayakta kalabilir. Kılıçdaroğlu CHP’sinde ise parti içi mücadele yoğunlaşarak devam edecek. İnsanlar İnce’yi gördü ve dinledi. Artık bu saatten sonra İnce’siz bir ana muhalefet imkansız. Kılıçdaroğlu İnce varken ve bu oy oranlarıyla parti genel başkanlığına devam edemez.