Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç, maaşlarının 13 bin TL’den 18 bin TL’ye çıkarılmasını eleştirenler için “edepsizler” diyerek “Seni ne ilgilendiriyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğine getirilen Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile Yıldırım Akbulut’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları ilk toplantıda maaşlarına zam kararı almışlardı. Cumhurbaşkanlığı YİK üyeleri maaşlarının 13 bin liradan 18 bin liraya çıkarırken bu zam kararına vatandaşlar tepki göstermişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın, devlete hizmet etmiş kişilerin bilgi ve birikimlerinden istifade edebilmek için oluşturulan YİK üyeleri için Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde birer oda ve sekreter tahsis ettiği, şu ana kadar sadece Arınç’a verilen odanın hazırlandığı, diğer üyelerin odasının ise düzenlendiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç’ın 14 Haziran tarihinde Habertürk’te katıldığı programda, alacağı maaşa dair eleştirilerin gündeme gelmesi üzerine “edepsizler” ifadesini kullanarak “Seni ne ilgilendiriyor kardeşim?” demişti.

Arınç’ın programda sarf ettiği o sözler şu şekilde: “Benim ne alacağımı ben düşünmüyorum ki nitekim bazı edepsizler bunun üzerine yorum yapsınlar. Milletvekili ne kadar alıyor, emeklisi ne kadar maaş alıyor seni ne ilgilendiriyor kardeşim?”

YİK üyesi Arınç, neden Erdoğan’ın yanında yer aldığına dair soruya ise, “Bu benim hem insani bir görevimdir hem de İslami bir görevimdir. Ben onlar için kıymetli bir insanım onlar da benim için kıymetli insanlardır” cevabını verdi.