Eski başbakan yardımcısı ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, “FETÖ” soruşturmasında tutuklanan ve dün (9 Haziran) tahliye edilen damadı Ekrem Yeter’in tahliyesinin “hukukun gereği” olduğunu söyleyerek, kendisiyle ilgisi olmadığını savundu.

Dört gün önce Ankara. 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanan Yeter, itiraz üzerine Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tahliye edilmişti.

Konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Arınç, Yeter’in serbest bırakılmasından sonra damadının haksız biçimde itham edildiğini öne sürerek, ‘FETÖ’ ile hiçbir bağlantısının olmadığını iddia etti.

Damadının kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edildiğini ve işsiz kaldığını dile getiren Arınç, “Ekrem Yeter damadım olduğu için değil, hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır. Damadım olduğu için iltimas yapılsaydı, KHK ile mesleğinde ihraç edilmezdi ve tutuklanmazdı” dedi.

Yeter’in 17-25 Aralık süreci öncesinde cemaate sempati düzeyinde yakın olduğunun sır olmadığını belirten Arınç, Uzmanlık alanında, ülkemize, milletimize ve İslam ülkelerine yardım etmek için yaptığı gönüllü sosyal faaliyetlerinin bir kısmı, adı geçen cemaatin yasal, legal sivil toplum kuruluşlarıyla kesişmiştir. Ancak 17-25 Aralık yargı darbesinden sonra, Ekrem Yeter, FETÖ ile, ülkesini seven tüm insanlar gibi, irtibatını kesmiş, hiçbir faaliyetlerine de katılmamıştır. Bunu da sosyal medya hesaplarından deklare etmiştir ifadelerini kullandı.

ŞAMİL TAYYAR: ARTIK YETER!

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise Ekrem Yeter’in tahliye edilmesi üzerine Twitter hesabından “Artık Yeter!” diyerek tepki gösterdi.

TOPBAŞ’IN DAMADI DA BIRAKILMIŞTI

Geçtiğimiz ay da yine FETÖ’den tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı da cezaevinden “sağlık sorunları” gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti.