Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç, ‘edepsiz’ polemiğiyle ilgili olarak “AK Parti bünyesinden çıkan isimler tarafından iki yeni parti kuruluyor. Onları parlatıyorlar. Beni yıpratarak yeni kurulacak olan partilerle ilgili etkinliğimi kırmaya çalışıyorlar” dedi.

Arınç, Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtladı.Selvi’nin yazısından öne çıkan kısımlar şöyle:

“Peki Bülent Arınç katılmadığı bir toplantıda maaş zammı ile neden haber oldu? Habertürk’te Kübra Par’la 13 Haziran’da yaptıkları programda troller için söylediği ’Edepsizler’ sözü cımbızlanarak neden, maaş zammını eleştirenlere karşı söylenmiş gibi servis edildi? Eleştiri hakkı için kullandığı ’İnsani ve İslami görevim’sözü, neden ’Erdoğan’ın yanında olmak insani ve İslami bir görev’miş gibi sunuldu?

Sorular, sorular…
Bu soruları Bülent Arınç’a sordum.

O da bu soruların cevabını arıyormuş. Kendince bazı sonuçlara ulaşmış. Maddeler halinde sıraladı:

1- Yüksek İstişare Kurulu’nu işlevsiz kılmak.

2- AK Parti’yi kuran ilk üçteki isimlerden biri olarak Erdoğan’ın yanında olduğum için.

3- 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduğumu deklare ettim. 23 Haziran seçimleriyle İstanbul’da bir gedik açtılar. Kurdun dişine kan değdi. Her fırsatta hükümet ve Cumhurbaşkanı aleyhine eylem yapma hazırlığı içine girdiler.

4- AK Parti bünyesinden çıkan isimler tarafından iki yeni parti kuruluyor. Onları parlatıyorlar. Beni yıpratarak yeni kurulacak olan partilerle ilgili etkinliğimi kırmaya çalışıyorlar.

5- Tabii bir de para işiyle hiçbir zaman bir araya gelmeyen bir insan olarak beni yıpratmaya çalışıyorlar ki ileride oynayabileceğim rolleri oynamayım diye…

HEDEF SİYASİ Mİ?

Arınç’ın tespitleri bunlar.

31 Mart ve 23 Haziran seçimleriyle AK Parti kritik bir sürecin içine girdi. Abdullah Gül- Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partileri yola çıkmak üzere. Bir misyon adamı olan Bülent Arınç’ın bu süreçte Erdoğan’ın yanında yer alması önemli.

Arınç, kendisi hedef alınarak Erdoğan’ın etrafının boşaltılmak istendiği görüşünde.

Tabii bir de bunun ikinci ayağı var. AK Parti’nin derlenip toparlanma sürecinde Erdoğan’ın Arınç’a partide ihtiyaç duyabileceği konuşuluyor.

İstanbul’a “Bizans” derler ama Ankara’ya da “kahpe Bizans” denir.

Bir adım atılırken birkaç hamle sonrası hesap edilir.

Bülent Arınç’ı milletvekili seçildiği 1995 tarihinden bu yana tanıyorum.

Parayla pulla ilişkisi olmaz.

Bülent Arınç vicdandır.

Dürüst bir insandır.

Arınç’a kıymayın efendiler…”