Medeniyetler şehri Hatay’daki hoşgörü ve barış iklimini tüm dünyaya yansıtmak amacıyla kurulan Antakya Medeniyetler Korosu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konser verecek. Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, konserdeki amaçlarının Türkiye’deki 3 milyon Suriyelinin yaşadığı trajediye dikkat çekmek olduğunu söyledi.
120’yi aşkın üyesi arasında, imamdan hemşireye, doktordan papaza kadar Hatay’ın tüm renkleri olan 3 semavi din ve 6 mezhepten insanları barındıran, geçtiğimiz günlerde de bünyesine 2 Suriyeli müzik öğretmenini katan Antakya Medeniyetler Korosu, BM Genel Kurulu’nda Hatay’ın barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını tüm dünyaya duyurmaya çalışacak. Antakya Medeniyetler Evi’nde son çalışmalarını yapan Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, Hatay Valiliği ve İskenderun İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nin desteğiyle çıkacakları Amerika konserini BM Türkiye Daimi Büyükelçiliği’nin organize ettiğini, konsere 31 kişilik ekiple gideceklerini söyledi.


SURİYELİLERİN DURUMUNA DİKKAT ÇEKİLECEK
Yılmaz Özfırat verecekleri bu konsere özel önem verdiklerini kaydederek, konserin ana hedeflerinin birinin de Türkiye’de yaşayan 3 milyona yakın Suriyelinin durumuna dikkat çekmek olduğunu belirtti. 15 Nisan’da BM Genel Kurulu’ndaki konserin hazırlıklarının tamamladığını belirten Özfırat şöyle konuştu: "Konserimizin amacı ülkemizde yaşayan Suriyelilere dikkat çekmek. Bu topraklarda akan kan ve gözyaşlarının son bulması istiyoruz. Acı paylaşıldıkça azalır diyoruz. Bizim koromuzda 3 dinden 6 farklı medeniyetten tek Allah’a inana insanlar var. Biz bu konsere büyük önem veriyoruz ve bu konser için yeni kostümlerimiz dikildi. Bu inandığımız projedir. Ülkemiz açısından önem verdiğimiz bir projedir. Çünkü dışarıdan bakıldığında bizim ülkemizde 3 milyon Suriyeli var. Sadece bu insanların nasıl barındığını gelip araştırsalar zaten trajedinin ne kadar büyük ve olduğunu görecekler. Bizlerde Suriye’de yaşanan drama dikkati çekebilmek ve Suriyelilerin acısını biraz olsun dindirmek adına koronun bünyesine iki Suriyeli müzik öğretmeni aldık. Kimin nerede başı sıkışırsa Türkiye her zaman ilaç olmuştur. Bizim ABD’de vereceğimiz konserde ‘Dünya beşten büyüktür’ diyeceğiz."

DHA